Hlavní navigace

Další Facebook v nedohlednu, firmy odkládají vstupy na burzy

4. 7. 2012
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Květen, kdy vstoupil na burzu Facebook, se zřejmě jen tak opakovat nebude. Firmy se totiž bojí ekonomických problémů a vstupy na burzy raději odkládají či ruší.

Firma Facebook, která vstoupila v květnu letošního roku na burzu, příliš následovníků nemá a ani v nejbližší době mít zřejmě nebude. Firmy po celém světě totiž kvůli vývoji ekonomik raději odkládají či přímo ruší své plánované primární emise (IPO). Za poslední tři měsíce odložily emise v hodnotě více než 8 miliard eur. Vyplynulo to průzkumu poradenské sítě PwC European IPO Watch.

Čtěte také: Nový iPad pobláznil zákazníky i burzu. Přijde brzy korekce ceny akcií?

Největší propad zaznamenaly evropské burzy, kde se ve druhém letošním čtvrtletí 2012 registrovalo celkem 47 primárních emisí v hodnotě 721 milionů eur. Minulý rok došlo ve stejném období k 134 IPO za 18,4 miliardy eur. Letos se tak počet emisí propadl o 65 % a jejich hodnota dokonce o 96 %. Slabý trh IPO odráží nejen náročné podmínky na trhu, ale také počet společností, které odkládají své plány vstupu na burzu o 6 až 12 měsíců. Letošní druhý půlrok bude zřejmě vypadat obdobně, dokud se neobnoví důvěra investorů a nezlepší nálada na trhu, říká Petr Podlipný, odborník na kapitálové trhy ze společnosti PwC Česká republika.

Největší evropskou primární emisí druhého kvartálu se stalo IPO italského výrobce kašmírových svetrů Brunello Cucinelli. Hodnota však činila „jenom“ 158 milionů eur. Druhý nejvyšší úpis zaznamenal poskytovatel zdravotní péče z Abu Dhabi, společnost NMC Healthcare, která na londýnském hlavním trhu emitovala akcie v hodnotě 142 milionů eur.

Čtěte také: 10 nejlepších kšeftů všech dob

Podobné propady jako v Evropě zaznamenaly i v Číně a Honkongu. Čínská burza registrovala v druhých třech měsících roku 2012 celkem 117 IPO v hodnotě 10,5 miliardy eur, což představuje pokles o 49 % v počtu a 74 % v hodnotě oproti stejnému období loňského roku (229 IPO, 40,2 miliardy eur). Stěžovat si naopak nemohla burza v Malajsii, která v červnu vykázala po Facebooku druhé největší letošní IPO na světě. IPO producenta palmového oleje Felda vynesla 2,4 miliardy eur.

školení účto leden 23 Kučerová

Pozitivní statistiky též hlásí americká burza, které však výrazně pomohl vstup již zmíněného Facebooku, který se na celkovém výtěžku amerických IPO podílel 75 %. „Emitenti budou potřebovat pevné nervy, aby zůstali realističtí při ocenění svých emisí a zároveň připraveni na chvíli, kdy se situace globální ekonomiky zlepší. Po zbytek roku však nebude snadné najít impuls, který by mohl přispět k většímu oživení dříve než koncem roku. Letní měsíce bývají tradičně slabé, a letos ještě více, neboť ve finančním centru Londýna lze očekávat útlum kvůli olympiádě,“ uzavřel Petr Podlipný.

Foto: www.isifa.com

Autor článku

Kolektiv autorů serverů Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz. Rozhovor s vaší firmou na Podnikatel.cz? Vyzkoušejte Videobiz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).