Hlavní navigace

Názor k článku Další obrat, tentokrát Schillerové. Limity u výdajových paušálů se nakonec zvýší od Motýl Emanuel - Promiňte, že to nečtu celé ale už první...

 • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
 • 14. 12. 2018 21:42

  Motýl Emanuel (neregistrovaný) ---.net.upcbroadband.cz

  Promiňte, že to nečtu celé ale už první tři části příspěvku mě ujistili, že asi živnostník nebudete. Možná švarcák za kterého přiznání vyplňuje firma. Takže jen ve zkratce.

  Pokud chcete porovnat příjmy a zdanění zaměstnance versus podnikatele, tak musíte u podnikatele udělat následující tři body.
  1) jeho čistý zisk vydělit počtem pracovních dní a následně od zisku odečíst státem garantovanou dovolenou
  2) stejné denní číslo vynásobit počtem dní průměrně nemocného zaměstnance (nějaký státní průměr)

  Teprve teď budete mít čistou mzdu podnikatele (i když i tak kdo ví jaké benefity navíc bude mít zaměstnanec)

  Jak zjistit míru zdanění? No tady budete muset vzít tuhle čistou mzdu a odečíst jí od hrubého příjmu. Tím ovšem nemáte stejná čísla, protože do toho vstoupí jiný důchodový výměr a důchod je i není daň, takže pokud následně od zdanění odečtete odvody na důchod, zjistíte, že faktické zdanění nebude ani zdaleka odpovídat tomu co píšete při stejném čistém příjmu u živnostníka vs podnikatele.

  Dost mi vadí, když někdo mele tyhle bludy a porovnává zaměstnance s živnostníky, když živnostník je z podstaty věci firma i zaměstnanec, zatím co zaměstnanec není z principu firma a tedy k dosažení jeho příjmu je potřeba mnohem nižší aktivita. A to co jsem napsal je ještě velmi zjednodušené, protože kdyby existovala statistika odpracovaných hodin podnikatelů, tak nejen že by asi někteří přestali, protože by jím došlo že jsou na tom fakt mizerně ale hlavně by se ukázalo, že dost velké části živnostníků není moc co závidět, protože agenda podnikání sama o sobě znamená tolik hodin, že zaměstnanci mají celkem havaj a krásnej příjem.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).