Hlavní navigace

Názor k článku Další obrat, tentokrát Schillerové. Limity u výdajových paušálů se nakonec zvýší od Karel - V prvním příspěvku ještě to "mj" bylo, vy...

  • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 18. 12. 2018 15:05

    Karel (neregistrovaný) ---.cust.nbox.cz

    V prvním příspěvku ještě to "mj" bylo, vy jste ho ale vynechal. Takže je záhodno to uvést na pravou míru: podnikatel byl už dost starý, měl zdravotní problémy a ta prodejna mu nevydělala ani tolik, aby si mohl pořídit nové auto. Proto jezdil starou herkou s obrovskou spotřebou. EET byla pověstná poslední kapka - už dlouho se to chystal zabalit a povinný nákup HW a SW na provozování EET byl ten impuls, že teď je ta správná chvíle se na to vykašlat.

    Dotace je tam hlavně na nákup auta upraveného k provozování pojízdné prodejny. Je potřeba právě proto, že to na sebe nemá jak vydělat. Lidé v ní nebudou nakupovat, raději si zajedou do města a nakoupí si v supermarketu, kde je větší výběr a lepší ceny. Oni si pak sice popláčou, že v jejich vesnici není kde nakoupit, ale ono tam 90% z nich stejně nenakupovalo ani když ještě bylo kde. Lví podíl na tom má i fakt, jak jsou vesnice postavené - roztahané. Proto je volba často redukována na "sjedu autem do města" nebo "potáhnu to v ruce deset minut škarpou do kopce". To je snadná volba. Zbývá zlomek lidí, kteří nemají prostředky ani příbuzné nebo sousedy, s pomocí kterých by si zajeli nakoupit. A ti to opravdu nevytrhnou. Stejně tak jako to nevytrhne ten zbytek lidí, kteří si tam koupí tak chleba a máslo, protože ve městě zapomněli.

    Provozovatel vám pak řekne, že přijede do vesnice, kde žije 250 lidí. Nakupit si jich dojde pět a průměrná útrata je do sto korun. To si na sebe nevydělá i kdyby se na hlavu stavěl a benzín byl zadarmo. Proto je nutná dotace. Obec pro těch svých pár nemohoucích zkrátka poskytuje sociální službu. Dokud se lidé nenaučí zase nakupovat v okolí svého bydliště, tak tam prostě nebude kde nakoupit. Protože jediný, kdo je ochotný na své náklady provozovat takovou charitu, je právě stát. Akorát tomu pak neříká charita, nýbrž dotace.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).