Hlavní navigace

Vlákno názorů k článku Další obrat, tentokrát Schillerové. Limity u výdajových paušálů se nakonec zvýší od Honza - Navazuji na svůj předchozí příspěvek malou kalkulací: Zaměstnanec, který...

Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.

 • 14. 12. 2018 18:33

  Honza (neregistrovaný) ---.ipv6.broadband.iol.cz

  Navazuji na svůj předchozí příspěvek malou kalkulací:
  Zaměstnanec, který ma hrubou mzdu 30000,-- Kš zaplatí za rok na dani z příjmu 72360,-- Kč, resp. po odečtu slevy (24840,-- Kř) činí konečná daň 47 520,-- Kč
  Živnostník s tímto příjmem má díky výdajovým paušálům daň 0 (řemeslné živnosti), resp. 4104,-- Kč ostatní živnosti).
  Živnostníků si vážím, sám jsem jeden z nch, ale není fair, aby veškerou zátěž nesli zaměstnanci.
  Stát jiné příjmy než z daní nemá a všichni chceme jezdit po kvalitních silnicích, posílat děti do dobrých škol , mít fungující zdravotnictví atd.
  To jak stát s veřejnými prostředky nakládá je samozřejmě věc jiná.
  Znám řadu podnikatelů, kteří EET přivítali (pohostinství, stavební firmy), protože při dodržování pravidel nebyli konkurenceschopní. Další nešvar byl, že z nepřiznaných příjmů mnozí dávají část výplaty svým zaměstnancům tzv. do obálky a tím je poškozují z hlediska soc. pojištění a stát tratí na zdravotním pojištění.
  Povinností státu je nastavit rozumnou daňovou politiku a povinností ostatních je daně platit.
  ODS a ČSSD tento stát v minulosti nezodpovědně zadlužily a tento velký dluh padne jednou na hlavy našich dětí.
  Pokud někdo věří tomu, že se tyto strany změnily, tak je naivní, stačí se podívat na novou koalici na brněnském magistrátu.

 • 14. 12. 2018 18:52

  * (neregistrovaný) ---.net.upcbroadband.cz

  Hrubá mzda je jen nicneříkající umělé číslo.

 • 14. 12. 2018 19:27

  Pavel (neregistrovaný) 89.24.157.---

  A jestlipak víš, že OSVČ si nemůže dát VZP a OSSZ do nákladů. Zatímco zaměstnance dám "celého" do nákladů !!!

 • 14. 12. 2018 21:42

  Motýl Emanuel (neregistrovaný) ---.net.upcbroadband.cz

  Promiňte, že to nečtu celé ale už první tři části příspěvku mě ujistili, že asi živnostník nebudete. Možná švarcák za kterého přiznání vyplňuje firma. Takže jen ve zkratce.

  Pokud chcete porovnat příjmy a zdanění zaměstnance versus podnikatele, tak musíte u podnikatele udělat následující tři body.
  1) jeho čistý zisk vydělit počtem pracovních dní a následně od zisku odečíst státem garantovanou dovolenou
  2) stejné denní číslo vynásobit počtem dní průměrně nemocného zaměstnance (nějaký státní průměr)

  Teprve teď budete mít čistou mzdu podnikatele (i když i tak kdo ví jaké benefity navíc bude mít zaměstnanec)

  Jak zjistit míru zdanění? No tady budete muset vzít tuhle čistou mzdu a odečíst jí od hrubého příjmu. Tím ovšem nemáte stejná čísla, protože do toho vstoupí jiný důchodový výměr a důchod je i není daň, takže pokud následně od zdanění odečtete odvody na důchod, zjistíte, že faktické zdanění nebude ani zdaleka odpovídat tomu co píšete při stejném čistém příjmu u živnostníka vs podnikatele.

  Dost mi vadí, když někdo mele tyhle bludy a porovnává zaměstnance s živnostníky, když živnostník je z podstaty věci firma i zaměstnanec, zatím co zaměstnanec není z principu firma a tedy k dosažení jeho příjmu je potřeba mnohem nižší aktivita. A to co jsem napsal je ještě velmi zjednodušené, protože kdyby existovala statistika odpracovaných hodin podnikatelů, tak nejen že by asi někteří přestali, protože by jím došlo že jsou na tom fakt mizerně ale hlavně by se ukázalo, že dost velké části živnostníků není moc co závidět, protože agenda podnikání sama o sobě znamená tolik hodin, že zaměstnanci mají celkem havaj a krásnej příjem.

 • 15. 12. 2018 13:23

  Honza (neregistrovaný) ---.252.broadband.iol.cz

  Trochu mne zaráží, proč podnikáte, když v zaměstnání je havaj a krásnej příjem.Ale vážně.
  Jsem samostatný OSVČ od roku 2007, před tím jsem byl zaměstnanec u zahraniční firmy. Mohu vás ujistit, že to nebyl žádný med a pracovní doba rozhodně nenyla 42,5 hod za týden. S vašim popisem situace živnostníků ale v zásadě souhlasím a je v pořádku to zohlednit. Jen si kladu otázku, jestli je správné, aby rozdíl v platbě daní byl tak propastný.
  Znovu uvádím, že řemeslníci / ost. živnostníci s ročním příjmem 750000,-- Kč / 400000,-- Kč mají daňovou povinnost 0, jak tomu dneska je. A kolik je takových, kteří mají příjmy mnohem vyšší, ale do uvedených limitů se umějí "vejít".
  Jestliže oba v této zemi žijem, tak si nemusíme nic vysvětlovat.
  Na druhé straně neochotu podnikatelů platit daně chápu poté, jak zde ODS a ČSSD v minulosti zacházely s veřejnými prostředky. Všechny dluhy, které zde nadělaly budeme platit nejen my, ale i naše děti a hodně lidí si ještě myslí, že se je státní dluhy netýkají.

 • 15. 12. 2018 19:38

  Motýl Emanuel (neregistrovaný) ---.net.upcbroadband.cz

  Záleží hodně na tom co konkrétně ze řemeslo děláte, stejně jako najdete zaměstnance, kterým není proplácen přesčas, najdete i podnikatele, kteří mají celkem havaj. Ovšem ze své zkušenosti v okolí, ač zrovna já mám asi havaj, ale je to dáno mou cenovou politikou a pevnou strukturou klientů, tak většina dalších podnikatelů které znám ten havaj nemají, většina má větší peníze a tak se jím to přesto vyplatí, ale tak od pasu bych řekl, že pro třetinu je podnikání životní styl a ne obživa, protože pro ně by se reálně co se času a starostí opravdu vyplatilo se zaměstnat, mě asi taky, protože mám každou chvíli nabídky, kde bych stejné peníze měl za běžnou pracovní dobu a ne dvojnásobek, co mě téměř vychází na měsíční průměr. Ovšem pro mě je podnikání o svobodě a flexibilitě, tu mi ty místa prostě nenabízí a tak radši dělám na sebe, což ale znamená, že třetinu času se věnuji agendě kterou by za mě v té práci obstaral zaměstnavatel ale reálně jí nejde moc fakturovat, protože jsou to buď krátké konzultace a je to z mého pohledu amorální a nebo je to papírování se státem, což bych fakturoval rád ale tak to víme, že je utopie.

  Těch zaměstnanců mám kolem sebe hodně, většinu dá se říct, ve stejném ale i dalších oborech, rád se o různé pracovní a platové podmínky zajímám, mám takové všetečné otázky a proto, a to soudím pouze tu svou sociální bublinu klidně řeknu, že bych řekl, že ty odvody jsou nastaveny spíše výhodně pro zaměstnance. Nejvíce tady reálně trpí firma, protože ta musí platit za pracovní místo nehorázný majlant. Vy to asi počítáte do daní toho zaměstnance, ale ještě ani jeden majitel firmy mi neřekl, že by lidem přidal kdyby se tyhle odvody snížili, jednoduše proto, že tohle není příjem zaměstnance ale daň za zaměstnance a konkurence na trhu práce operuje s hrubou mzdou, ne nějakou superhrubou.

  Takže pokud si porovnáte faktické zdanění, tak zjistíte následující:
  1. Firma, která má zdaněné pracovní místa, zisk právnické osoby a následně vlastník dividendu
  2. Většina živnostníků co nekrátí daně
  3. Zaměstnanci

  Možná že zaměstnanci nebudou mít ve faktickém odvodu nejmenší částku, ale pokud si následně porovnáte odvod vs zisk benetifů, nebo důvodu, tak vám dojde, že být zaměstnancem se prostě vyplatí. Protože vás nezajímá, kde na daně vydělá váš zaměstnavatel, to je jeho problém aby byl v zisku, vy jste totiž v zisku vždy.

  Tenhle názor ale bude sbírat hodně negativních palců tuším, protože říct zaměstnanci, že vlastně daně neplatí, protože kdyby nebylo firmy co na ty daně vydělá tím, že jeho práci zhodnotí, tak by neměl z čeho daně zaplatit je podobné, jako říct přes stovkami let, že země je kulatá a budu za to hořet na hranici.

 • 17. 12. 2018 9:58

  l0l (neregistrovaný) 88.103.197.---

  proc stale operujete s obratem zivnostnika? rocni prijem 750k je udaj vypovidajici o nicem. z nej je pri 80% pausalu zisk 150k tedy 12,5k mesicne (o neco malo vic nez minimalni mzda). jake dane by z toho mel zaplatit, kdyz nema narok na dovolenou, nemocenskou az od 15. dne ani zadne benefity? navic ruci cely svym majetkem (ano i soukromym), musi strpet kontroly, o starostech se zajistenim zakazek ani nemluve :)))

 • 18. 12. 2018 13:51

  Honza (neregistrovaný) ---.ipv6.broadband.iol.cz

  Jen malá připomínka.
  Při 80% výdajovém pušálu se příjem 750 000,-- Kč ročně nesnižuje, snižuje se pouze daňový základ a to znamená při současné slevě z daně na poplatníka je daň z příjmu nula.

 • 18. 12. 2018 17:13

  Honzobijec (neregistrovaný) ---.net.upcbroadband.cz

  Vážně? Vy jste zřejmě nepochopil princip těch paušálů viďte? To, že je Vaše podnikání skryté zaměstnání tzv. švarcsystém (nedoporučuju sem dávat na sebe další indicie, mohla by u vás skončit kontrola....) tak to neznamená, že to tak mají všichni. Především řemeslníci většinou ten materiál skutečně kupovat musí.

  Jinak měl by jste pochopit, že daň z příjmu je jen jedna daň z celého daňového systému. Takže i kdyby nakrásně daná osoba neplatila žádnou, tak stejně pak zaplatí daň z příjmu když si za ty peníze něco nakoupí, daň z nemovitostí, daň z převodu nemovitostí, spotřební daň, silniční daň a může me si hrát na co chceme ale zdravotní, sociální a cla jsou vesměs taky forma daně....

  Chápu to tak, že jste jeden z těch co přešel ze zaměstnání na smlouvu (OSVČ), aby měl víc, teď se domníváte, že to tak mají všichni ostatní a tak se snažíte paušalizovat a moralizovat jak je to nemorální. Mluvte prosím příště pouze za sebe. Vraťte se zpět na zaměstnanecký poměr a skutečné živnostníky nechte na pokoji.....

 • 18. 12. 2018 17:14

  Honzobijec (neregistrovaný) ---.net.upcbroadband.cz

  oprava: .....tak stejně pak zaplatí "daň z přidané hodnoty".....

 • 19. 12. 2018 9:21

  Honza (neregistrovaný) ---.ipv6.broadband.iol.cz

  Nákup materiálu není výdaj živnostníka , ale je zahrnut do ceny, kterou platí zákazník.
  Myslel jsem, že diskuze se týká daně z příjmů. Pokud jde o ostatní daně, tak mícháte jabka s hruškami.
  Vaše představa zřejmě je, že živnostníci by měli bý t osvobozeni od všech daní. Toho se od ODS těžko dočkáte, ale jejich zvýšení, jak to udělali již v minulosti pravděpodobně ano.
  Přeji vám hezké Vánoce a brzké prozření.

 • 19. 12. 2018 9:42

  nemo (neregistrovaný) ---.centromed.cz

  "...Nákup materiálu není výdaj živnostníka , ale je zahrnut do ceny, kterou platí zákazník...." - a ta cena, co platí zákazník vůbec není ten obrat (dle Vašeho "příjem"), kterým tady furt máváte a porovnáváte ho z hrubou mzdou zaměstnance, že?

 • 19. 12. 2018 12:20

  Honzobijec (neregistrovaný) ---.net.upcbroadband.cz

  A tak tady máme zakopaného psa. Vy vůbec netušíte, co je výdaj. Panečku teď jste ze sebe udělal pěkného hlupáka. Nezlobte se ale vy nejste ani OSVČ, lžete si někde jinde prosím.....

  Jinak pro vaši informaci, aby jste věděl jak funguje účetnictví. Tak výdaj (nebo náklad) je položka, kterou musí podnikatel zaplatit (vydat) aby mohl provést plnění (tj. něco udělat) a mít příjem (tj. někdo ho zaplatí). A pro vaši informaci za normálních podmínek (tj. né když dostáváte evropské nebo jiné dotace) se je příjem podnikatele pouze od klientů/zákazníků. On vám totiž nikdo jiný náklady nezaplatí. Tohle platí i pro vašeho zaměstnavatele (ne jen pro podnikatele), tedy pokud neděláte pro stát, kde vás platí všichni ostatní.

  A tak protože to vůbec nechápete tak důvod proč podnikatelé používají tzv. paušál (tj. paušální výdaje) je, že pak nemusí tyté výdaje evidovat. Což je byrokratické zjednodušení.

  Najděte si jiného koníčka nebo si nejdřív nastudujte jak to vlastně je, než si začnete otvírat hubu a osočovat lidi kteří nikoho neokrádají a živí se vlastní prací.....

 • 19. 12. 2018 18:02

  :) (neregistrovaný) ---.net.upcbroadband.cz

  "Nákup materiálu není výdaj živnostníka , ale je zahrnut do ceny, kterou platí zákazník."

  To má být nějaká převratná ekonomická teorie nebo jen vlhký sen finančního úředníka?
  Nepouštěj se do složitějších souvětí a nepiš pod vlivem.

 • 20. 1. 2019 8:57

  jany (neregistrovaný) ---.ipv6.broadband.iol.cz

  To je přesný, ale i přes to pokud má někdo tu odvahu uživit se sám a i přesto platí daně v této zemi kde ho přeceda senátu nazve parazitem. Je solidarita vůbec už to že nějakou dan platí z 90procent podnikám v zahraničí , daně platím tady. Všichni státní zaměstnanci z toho žijí podle mě státní sektor je přebujelí ztěžuje podnikání a chod státu. Porovnávat zaměstnance (nesamostatní lídi co se neumí sami o sebe postarat) a podnikatele (samostatní lidi co se umí o sebe postarat) je nemožné.

 • 21. 12. 2018 19:59

  Bibin (neregistrovaný) 109.224.96.---

  Loni zaměstnanec, letos OSVČ ,hrubý příjem cca 60% zaměstnaneckého a činnost v obou letech obdobná.

 • 22. 12. 2018 8:40

  Nemo (neregistrovaný) ---.customers.tmcz.cz

  Nevím, jak moc je “obdobná”. Pokud je takřka totožná, jedná se o nezákonný “švarc systém” a nechápu, proč s ním argumentuje. Je to jakoby někdo lamentoval nad nízkými daněmi proto, že když zloděj něco ukradne, tak ztoho neplatí žádné daně. Krádež je taky nezákonná.

 • 14. 12. 2018 22:33

  Nemo (neregistrovaný) ---.customers.tmcz.cz

  Tak porovnávat tržby na jedné straně a hrubou mzdu na straně druhé a dovozovat z toho míru “daňového zatížení” - to je mezi debilitami skutečně “špička”.
  Na “pomocné škole” se zřejmě neučí, že porovnávat se mají pouze čísla se stejným významem, jinak stovnání nemá smysl. Pokud hodláte operovat tržbami, tak také vezměte tržby zaměstnavatele dělené počtem zaměstnanců a pak porovnávejte jaké procento z toho jsou daně. Překvapivě vychází pouhé zlomky procent, co daní živnostníci.

 • 15. 12. 2018 12:20

  Hajaja (neregistrovaný) 185.147.47.---

  Nemám nic proti rozumné daňové politice, ale nynější stav, kdy se po živnostnících chce 18 miliard v rámci EET tak nějak vycucáno z prstu a oproti tomu se nechává z této srandy republiky vyvádět každoročně nadnárodními společnostmi ven 550 miliard ve formě zisku, dividend, licenčních poplatků a dalších, aniž by se někdo pokusil z této částky z řad MF a chrabré finanční správy získat minimálně 10 % , mi nepřijde FÉR, navíc za situace, kdy tyto nadnárodní společnosti dostávají na rozdíl od živnostníků investiční pobídky a daňové prázdniny. Živnostník, kromě buzeranta úředníka a stohy papírů nedostává od této srando republiky ani kačku. To dementům, kteří prožili život v hospodě a vlastní závisti pochopitelně nedochází, ale toto není narovnání trhu, je to spíš jeho křivení. Proč Babišova vláda dává nyní investiční pobídku ve výši 300 mil. Kč firmě BMV a nedá ji raději třebas na podporu vědy nebo výzkumu, příp. na stavbu silnic, když BMV určitě není chudá firma, která by ji nutně potřebovala, včetně daňových prázdnin. Takové dárky a pobídky musí někdo platit a můžete kobliháři a spol. hádat kdo? Samozřejmě daňový poplatník.

 • 15. 12. 2018 12:48

  Honza (neregistrovaný) ---.252.broadband.iol.cz

  To, co uvádíte jsou 2 růzé věci. Pokud jde o podporu zahraničních investorů plně souhlasím, že že je nejvyšší čas přestat s jejich podporou. Mělo to význam po revouci, kdy zde nebyl kapitál, know how ani přístup na trhy (v té době již 80% mezinárodního obchodu byl pod kontrolou nadnárodních firem). Dnes je jiná situace a je třeba podporovat české firmy, které své zisky reinvestují většinou doma. Je to jediný možný způsob jak kompenzovat odliv zisků nadnárodních firem zde působících. Dále je možné do určité míry odhalovat daňové optimalizace, které zahraniční firmy v ČR provádí zvyšováním fiktivních nákladů. Myslím, že vláda to již připravuje. Za 3,5 roku budou další volby a vláda dostane "účet". Teď je třeba, aby měla klid na práci a v zádech konstruktivní opozici.

 • 16. 12. 2018 10:25

  Hajaja (neregistrovaný) 185.147.47.---

  Nejsem si jist, zda tato vláda něco pozitivního připravuje. Ostatně mám dobrého kamaráda, kterého nechali pro nic za nic vyhodit - jen překážel - a nahradila ho partička neumětelů a šmejdů, kterým však hned nechala Schillerka zvýšit platy. To, že neumíte nic udělat s odlivem zisků do zahraničí a chcete na to tři roky a pak něco možná, svědčí o tom, že jste DILETANTI a jediné, nač jste fundovaní, je LIKVIDACE živnostníků a vyhazování nepohodlných lidí ze státní správy.

 • 16. 12. 2018 11:59

  Nemo (neregistrovaný) ---.centromed.cz

  jo klid na práci....., kdepak jsme to už slyšeli.

  Doposud při "klidu na práci" bylo nezákonně "zakleknuto" za 1,7 miliard (a to není ještě vyčíslena škoda) a pořád je Vám to málo? Na kolik nezákonných miliard budete ještě potřebovat ten "klid na práci"?

 • 17. 12. 2018 9:45

  l0l (neregistrovaný) 88.103.197.---

  pominu hloupe porovnavani hrube mzdy a cisteho zisku osvc a pristoupim na vasi hru.
  takze dotaz, kolik zaplati rocne zamestnanec na odvodech, kdyz bude jeho mesicni prijem 1,- kc a kolik osvc?
  ....
  ....
  uz jste si to nasel? sam tomu nemuzete uverit co? ale ano je to pres 55 tisic.

 • 20. 1. 2019 8:43

  jany (neregistrovaný) ---.ipv6.broadband.iol.cz

  Drahý pane zaměstnanec je zaměstnanec hlavně proto že preferuje jistotu před svobodou. Je všemožně chráněn jak zvířátko v kleci .To vše proto že se bojí riskovat neumí nic jiného než co mu poručí jeho pán a pardon firma.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).