Hlavní navigace

Další odklad, daňové přiznání za rok 2019 bude stačit podat do 18. srpna

9. 6. 2020
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: Depositphotos.com, podle licence: Rights Managed
Vláda už před několika měsíci odložila termín pro podání přiznání a doplatek daně na začátek července. Nyní lhůtu opět posunula, a to až na 18. srpna.

Dále dochází k faktickému odložení přiznání a platby daně z nabytí nemovitých věcí do konce letošního roku. Stejně jako u daně z příjmů se totiž promíjí sankce spojené s pozdějším podáním a placením daně. Změny obsahuje tzv. Liberační balíček III, který včera schválila vláda.

Daňové přiznání letos až do 18. srpna

Podnikatelé, kteří ještě nepodali přiznání za rok 2019 a nedoplatili daň z příjmů, dostanou navíc ještě měsíc a půl. Vláda totiž včera v rámci Liberačního balíčku III schválila posun lhůty pro podání přiznání a doplacení daně na 18. srpna 2020. Podobně jako v předchozích balíčcích tak učinila rozhodnutím ministerstva financí o plošném prominutí pokuty za opožděné podání přiznání a úroků prodlení. Datum 18. srpna bylo zvoleno s ohledem na prodloužení lhůty pro projednání řádné účetní závěrky korporací.

Daňové šablony ke stažení

Balíček dále prodlužuje prominutí DPH na bezúplatná dodání ochranných prostředků, zejména roušek, respirátorů, dezinfekčních prostředků, do 31. července 2020. Až do 31. prosince 2020 se odsouvá také povinnost podat daňové přiznání a uhradit daň z nabytí nemovitých věcí. Odložení platby daně z nabytí nemovitosti do konce roku je vítaným krokem, neboť hrozilo, že někteří kupující budou muset daň uhradit a teprve po nabytí účinnosti zákona jim bude oproti žádosti na finanční úřad vrácena, komentovala ministryně financí Alena Schillerová.

Další opatření obsažená v Liberačním balíčku III

  • Automatické prominutí úroku z prodlení a úroku z posečkané částky vzniklých od 12. 3. 2020 do 31. 12. 2020 v případech, kdy bylo správcem daně individuálně povoleno posečkání či úhrada ve splátkách z důvodů souvisejících s koronavirem.
  • Prominutí správního poplatku za podání žádostí na finanční či celní úřad učiněných do konce roku 2020 (žádost o posečkání nebo splátkování daně, žádost o prominutí úroku z prodlení, žádost o prominutí pokuty za nepodání kontrolního hlášení apod.)
  • Faktické posunutí lhůty pro oznámení osvobozeného příjmu do 18. 8. 2020 (prominutí sankcí spojených s pozdějším podáním).
  • Prominutí pokuty za opožděné podání vyúčtování zaměstnavatele (daně z příjmů fyzických osob ze závislé činnosti), pokud k podání vyúčtování došlo do 31. 5. 2020.
  • Faktické posunutí lhůty pro podání dodatečného daňového přiznání k dani z příjmů za rok 2018 těm subjektům, u nichž došlo v průběhu roku 2019 ke změně způsobu uplatňování výdajů nebo k zahájení účtování, vedení daňové evidence apod. Termín pro podání a úhradu daně se posouvá do 18. 8. 2020 (prominutí sankcí spojených s pozdějším podáním a placením).

Daňový portál na Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz

Potřebujete si rychle spočítat, kolik letos zaplatíte na daních? Zadejte své hodnoty do Daňové kalkulačky pro OSVČ

Nevíte si rady s daňovým přiznáním? Vyzkoušejte interaktivní šablony, které automaticky vyplní daňový formuláře nebo přehled pro pojišťovnu.

Jakou budete mít čistou mzdu v letošním roce? Aktualizovali jsme pro vás Mzdovou kalkulačku

Nejnovější články o daních sledujte v sekci Daňové přiznání, Daně z příjmů, Přehled o příjmech a výdajích.

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).