Hlavní navigace

Další rána pro venkov? Za dvojí kvalitu potravin mají být pokutováni i prodejci

4. 2. 2020
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

Až 50 milionů korun pokuty za dvojí kvalitu potravin. Podle představ vlády však mají být sankcionováni i prodejci.

Proti tomu, aby byli trestáni obchodníci, však protestují podnikatelské svazy, podle kterých má být odpovědnost pouze na výrobcích. Asociace upozorňují, že novinka by především dopadla na malé venkovské obchodníky, kteří nemají možnosti, jak dvojí kvalitu zjistit.

Vláda chce jiné výrobky v jiných obalech

Novela zákona o potravinách a tabákových výrobcích, kterou ve Sněmovně čeká druhé čtení, počítá se zákazem prodeje potravin ve stejném obalu, ale v různé kvalitě. Konkrétně má být zakázáno uvádět na trh potraviny „označené zdánlivě totožně s potravinou uváděnou na trh v jiném členském státě Evropské unie, ačkoliv potravina uváděná na trh v České republice má odlišné složení nebo vlastnosti“.

Slova „označené zdánlivě totožně“ jsou podle tvůrců zákona použita záměrně z toho důvodu, aby provozovatel potravinářského podniku nemohl argumentovat například tím, že se jedná o odlišné produkty, jelikož jejich obal se liší detaily – prvky, znaky, barvami, grafikou, označením – které jsou pro spotřebitele z hlediska rozlišení na první pohled stejně vypadajících produktů nevýznamné, jako například několik rozdílných slov na etiketě, pečeť kvality na etiketě nebo rozdílný seznam složek na etiketě.

Trestáni mají být i prodejci, a to včetně malých

Za porušení tohoto zákazu hrozí pokuta až 50 milionů korun, a to tomu, kdo výrobek uvedl na trh. Podle ministra zemědělství Miroslava Tomana to může být jak výrobce, tak obchodník. Evropská legislativa říká, že zodpovědný je každý provozovatel potravinářského podniku, což je i ten obchodník. (..) My se chceme soustředit na všechny, kteří tu dvojí kvalitu zneužívají, a to jsou jak výrobci, tak obchodníci, řekl během prvního čtení ve Sněmovně Miroslav Toman.

S trestáním prodejců však nesouhlasí podnikatelské asociace, podle kterých by měla být odpovědnost jen na výrobcích. Rozsáhlá studie Evropské komise jasně ukázala, že problém dvojí kvality je problémem výrobců, kteří jediní nesou odpovědnost za rozhodnutí vyrábět různé verze svých výrobků. Je proto nejvyšší čas, aby si to přiznalo i české ministerstvo zemědělství a konečně přestalo hájit ty, kteří v hezkém kabátě nabízejí potraviny druhé kvality. Řekněme si to ještě jednou a nahlas – odpovědnost za dvojí kvalitu potravin nese jen a pouze její výrobce, uvedl Tomáš Prouza, prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR.

Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR zase upozorňuje, že nová úprava by tvrdě dopadla na malé obchodníky. Je třeba vzít v úvahu, že obchodníky nejsou pouze velké řetězce, ale i malé obchody v regionech. Pro maloobchodníka na venkově je tato povinnost téměř nesplnitelná a pokuta zcela likvidační. Jak bude malý obchodník prověřovat složení výrobku? Podle jakých kritérií? ptá se generální ředitelka AMSP ČR Eva Svobodová. Žádný prodejce, ani ten největší řetězec, nemá nástroj, jak prověřovat, zda na trhu jiného členského státu dotyčný výrobce nenabízí potravinu v podobném obalu, ale s odlišným složením. O to absurdněji vyznívá toto nařízení pro malé a střední živnostníky, kteří danou potravinu přijímají do prodeje v dobré víře, že je v souladu se všemi právními předpisy, připojil se Tomáš Prouza.

Hospodářská komora zase připomíná, že v jiných státech nenesou odpovědnost za výrobek a obal prodejci, ale jejich producenti, a že vládní návrh je nesmyslný. To je skoro stejná nespravedlnost, jako kdyby zákazník měl nést odpovědnost za to, že si koupil výrobek dvojí kvality, uzavřel Vladimír Dlouhý, prezident Hospodářské komory ČR.

Čtěte také: Dokud budou Češi nekvalitní potraviny kupovat, budou jim je firmy prodávat

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).