Hlavní navigace

Další svátek klepe na dveře, budou mít obchody otevřeno? A co velkoobchody?

25. 10. 2019
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: Depositphotos.com, podle licence: Rights Managed
Čeká nás další svátek. Patří mezi vybrané svátky, během kterých musí obchodníci zavřít?

Prezident Miloš Zeman před několika dny navíc podepsal novelu zákona o prodejní době v maloobchodě a velkoobchodě, která ze zákona vyjímá velkoobchody. Novela však ještě není účinná.

Obchodníci musí v pondělí zavřít, velkoobchody naposledy

V pondělí to budou přesně tři roky, co museli obchodníci poprvé zavřít v souvislosti se zákonem o prodejní době v maloobchodě a velkoobchodě. Konkrétně obchodníci nesmí otevřít během 7 svátků. Jde o Nový rok, Velikonoční pondělí, 8. května, 28. září, 28. října, 25. a 26. prosince. Na Štědrý den mohou mít otevřeno jen do 12:00. Letošní 28. říjen však bude posledním svátkem, kdy se zákaz prodeje týká i velkoobchodů. Zákonodárným procesem totiž prošla novela zákona, která velkoobchody ze zákona vyjímá.

Podle autorů novely, poslanců ANO a ODS, se provozovatelé obchodů u velkoobchodníků zásobují zbožím, zejména rychle se kazícím potravinářským zbožím, o státních svátcích, neboť nemají za běžného provozu čas toto zboží nakupovat, a to i vzhledem k tomu, že tyto maloobchody jsou mnohdy rodinnými podniky bez kmenových zaměstnanců. Ačkoli novelu již podepsal prezident, ještě není účinná. Účinnosti totiž nabude 15. dnem po vyhlášení ve Sbírce zákonů. Dotkne se tak až vánočních svátků.

Čtěte také: Zmírnění zákazu prodeje o vybraných svátcích: Velkoobchody budou moci otevřít

Kdo má ze zákona výjimku

Zákon se netýká všech obchodníků. Otevřené mohou zůstat obchody s prodejní plochou menší než 200 metrů čtverečních, čerpací stanice, lékárny, prodejny v místech zvýšené koncentrace cestujících na letištích, železniční stanice, autobusové zastávky, prodejny ve zdravotních zařízeních a maloobchodu a velkoobchodu v době, kdy je vyhlášen stav nebezpečí, nouzový stav, stav ohrožení státu nebo válečný stav.

Autor článku

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).