Hlavní navigace

Další záchranné kroky EU - tentokrát úspěšnější?

13. 10. 2008
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

V neděli došlo k setkání zástupců členských zemí EU, na kterém se řešily další kroky, kterými zastavit negativní náladu na finančních trzích. Země Eurozóny se chtějí zaručit především za půjčky mezi bankami a vyřešit tak největší problém, který s sebou krize přinesla – zmražený trh s penězi.

Zástupci členských států EU se shodli na tom, že oproti státní finanční pomoci , která měla zastavit krachy finančních institucí, se budou raději zaměřovat na hlavní problém, který s sebou krize přinesla. Je jím zmražený trh s penězi, díky nedůvěře, která zde panuje. Banky si tak přestaly půjčovat provozní kapitál a tak se EU chce především zaručit za půjčky mezi bankami. Toto opatření by pak mohlo navrátit důvěru do finančního sektoru. Podrobnosti záchranného plánu by měly být zveřejněny teprve během dnešního odpoledne.

Přijaté opatření podpořil za Mezinárodní měnový fond i jeho výkonný ředitel Dominique Strauss-Kahn. Projevil také důvěru v kroky, ke kterým přistoupily USA. Podle něj nyní začínají fungovat. Členové skupiny G7 se o víkendu vyjádřili, že jsou připraveni podniknout akce s využitím všech nástrojů, aby tak předešli krachu dalších finančních institucí a novému šíření nejistoty. Čtěte více: Centrální banky pomohou finančním trhům

Autor článku

Redaktor/ka již pro server Podnikatel.cz nepracuje. 

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).