Hlavní navigace

Další zmatky kolem #EET? Lidovci přicházejí s vlastní úpravou evidence

9. 1. 2017
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Strana z vládní koalice KDU-ČSL chce prosadit nový návrh týkající se evidence tržeb. Vypadá spíše jako předvolební tah, šanci na úspěch nemá. Co navrhuje?

Lidovci by rádi z evidence tržeb vyškrtli živnostníky a řemeslníky. Podle nich EET nemá smysl hlavně pro ty, co si uplatňují výdajové paušály.

Konkrétně navrhují škrtnout 3. a 4. vlnu elektronické evidence tržeb. Píšou o tom dnešní Hospodářské noviny. Chceme zachovat pro živnostníky a řemeslníky výhody počítání výdajů paušálem, a tedy zrušit třetí a čtvrtou fázi EET, řekl deníku šéf KDU-ČSL Pavel Bělobrádek. Jenže ten motá hrušky a jablka dohromady.

Výdajové paušály nemají nic společného s evidencí tržeb. U paušálů si podnikatel uplatňuje výdaje stanoveným procentem, nemusí se tak zatěžovat s evidencí potřebných dokumentů, na druhou stranu u elektronická evidence tržeb musí podnikatel nejdříve tržby přiznat, potom si z nich uplatňuje výdaje. 

Nový návrh je diskriminační, zřejmě neprojde

Jak podnikatelé tak politici se shodují, že lidovecký návrh je diskriminační a nefér vůči ostatním podnikatelům, kteří by povinnost evidovat tržby měli. Proti je i premiér Bohuslav Sobotka, který už dříve odmítl jakékoli výjimky včetně těch pro e-shopy, které se bude snažit už v úterý prosadit na půdě poslanecké sněmovny ministr financí Andrej Babiš. I jeho návrh má prakticky nulovou šanci projít.

Čtěte také: E-shopy mají smůlu, od 1. března spadnou pod #EET

Nový návrh z dílny lidovců dokonce označil jejich bývalý člen Miroslav Kalousek (TOP 09) za zrůdnost: Postoj KDU-ČSL je ještě horší, než Babišův. Prosadit EET pro všechny a pak jí týrat jen někoho, je zrůdnost, doplnil Kalousek. 

Autor článku

Šéfredaktor Podnikatel.cz a BusinessCenter. Napište mu přes LinkedIn.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).