Hlavní navigace

Další zmatky kolem platebních bran a #EET. Nová metodika podnikatelům nepomůže

14. 11. 2016
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

Je podnikatel povinen k EET, pokud přijímá platby prostřednictvím platební brány? Metodici Finanční správy ČR přehodili informační povinnost na brány.

I když náměstkyně ministra financí Alena Schillerová v rozhovoru pro Podnikatel.cz uvedla, že velmi stručný zákon o evidenci tržeb je spíše výhodou, opak je zřejmě pravdou.

Ukázkovým příkladem je problematika platebních bran. I když se zpočátku u elektronické evidence tržeb hovořilo o tom, že evidenci budou podléhat pouze platby v hotovosti, v posledních týdnech se skloňuje platba prostřednictvím platebních bran. I ta bude podléhat evidenci tržeb.

Nová metodika k platebním branám spíše zamotá hlavu

Finanční správa však ve své nově zveřejněné metodice zdůrazňuje, že ne všechny platby realizované prostřednictvím platební brány budou skutečně evidenci podléhat. Které tedy podléhají? To metodici Finanční správy nedokázali konkrétně specifikovat, pouze odkazují na zákon o platebním styku

Vyjádření v rámci metodiky je navíc natolik nejasné, že běžný podnikatel výkladu rozumět nemůže. Z vyjádření Finanční správy však vyplývá jediné: Poskytovatel platebních služeb by měl vědět, jaké platební služby v konkrétním případě poskytuje a poplatník by měl tuto informaci s ohledem na své zákonné povinnosti od svého poskytovatele platebních služeb vyžadovat, říká metodika.

V překladu řečeno: pokud si nejste jisti, zda podléháte evidenci tržeb, zeptejte se platební brány. Ta je totiž povinna na základě zákona o platebním styku sdělit podnikateli, zda spadá do příslušných vyjmenovaných paragrafů a tedy má povinnost evidovat tržby. 

Platební brány mají informaci o tom, že EET podléhá každý e-shop

Server Podnikatel.cz se proto snažil dovolat na vybrané platební brány s dotazem, jací podnikatelé podléhají u platebních bran evidenci tržeb. Zatímco telefonní linka platební brány PayU byla stále obsazená a nebylo možné se na ní dovolat (hovor se po 10 minutách čekání automaticky vypnul), operátor platební brány GoPay se s tímto výkladem zatím nesetkal. Podle informací, které má GoPay od Generálního finančního ředitelství k dispozici, podléhá elektronické evidenci tržeb každý e-shop i poskytovatel služeb, který používá platební bránu.

Na dotaz, zda ví o tom, že je platební brána povinna informovat podnikatele, do jakého paragrafu zákona platebního styku spadá a tedy jestli má podnikatel povinnost evidovat tržby, se pracovník informační linky podivil, že s takovým dotazem se ještě nesetkal. Podle něj však do evidence tržeb spadají všechny e-shopy, které platební bránu používají. Navíc doplnil, že technické řešení pro vydávání účtenek, pokud podnikatel pod EET spadne, je výhradně na straně podnikatele a platební brána nebude v tomto případě cokoli měnit. 

Nově zveřejněná metodika tak opět rozvířila vody a spustí novou vlnu dotazů, které s platbami na internetu souvisejí. Finanční správa dle informací serveru Podnikatel.cz však metodiku dále rozšiřovat ani upřesňovat nebude. 

A co se v metodice vlastně uvádí? Zde jsou námi vybrané pasáže.

Evidence je tedy požadována jen po té skupině bezhotovostních platebních operací, u které je platební příkaz dán plátcem prostřednictvím příjemce. Typicky se jedná o bezhotovostní transakce, kde dochází ke styku zákazníka s prodávajícím a zákazník dává platební příkaz prostřednictvím prodávajícího, zejména karetní transakce, ať už uskutečňované prostřednictvím debetní či kreditní karty, nebo prostřednictvím virtuální karty umístěné např. v mobilním telefonu. Formální znaky evidované tržby nejsou splněny v případě převodu z účtu na účet , inkasa nebo barteru.

CIF - osobnosti

V případě platebních bran je nutné vyhodnotit, zda je příslušný převod peněžních prostředků uskutečněn způsobem dle § 3 odst. 1 písm. c) bod 3. nebo písm. d) bod 3. zákona o platebním styku a jsou tak splněny formální znaky dle § 5 písm. b) nebo písm. e) zákona o evidenci tržeb. V ostatních případech bezhotovostních převodů formální znaky evidované tržby splněny nejsou a platby realizované tímto způsobem tedy nebudou evidenci tržeb podléhat. Poskytovatel platebních služeb by měl vědět, jaké platební služby v konkrétním případě poskytuje a poplatník by měl tuto informaci s ohledem na své zákonné povinnosti od svého poskytovatele platebních služeb vyžadovat

Zdroj: etrzby.cz

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Šéfredaktor Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).