Hlavní navigace

Dan z příjmů fyzických osob pro rok 2009 zatím není definitivní

10. 6. 2008
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Vláda včera odložila projednávání novely zákona o daních z příjmů o 14 dní. Dali jsme ještě prostor diskuzi, řekl premiér Mirek Topolánek na tiskové konferenci po jednání vlády. Ministr financí Miroslav Kalousek připomenul, že se jedná o tom, jaká bude daň z příjmu fyzických osob pro rok 2009 a výše sociálního pojištění. Zákon předložilo Ministerstvo financí ČR (MF).

Návrh zachovává systém daní z příjmů fyzických osob jako v roce 2008, tedy 15% sazbu, ale snižuje sazbu odvodu sociálního pojistného placeného zaměstnanci o jeden procentní bod, informují vládní internetové stránky. Zachovat původně plánované snížení daně z příjmů fyzických osob na 12,5 % nepovažuje MF za možné. Návrh předložený vládě by měl mít sice mírně negativní dopad na veřejné rozpočty, ale neměl by se dotknout rozpočtů měst a obcí.

Podle Kalouska vláda diskutovala o tom, jestli by nebylo vhodné snížit odvody více jak o jedno procento. Shodla se, že bude lepší dokončit diskuzi současně se znalostí střednědobých výdajových limitů pro jednotlivé rozpočtové kapitoly na rok 2009. Teoreticky je možné snížit příjmy státního rozpočtu na rok 2009, ovšem pouze za tu cenu, že budeme schopni také snížit výdaje minimálně o tu částku, kterou by takové snížení představovalo, řekl Kalousek.

Vláda včera také schválila Zprávu o vývoji malého a středního podnikání a jeho podpoře v roce 2007, kterou předložil ministr průmyslu a obchodu.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).