Hlavní navigace

Daňové přiznání. Jako každý rok zase na poslední chvíli (KOMENTÁŘ)

21. 3. 2013
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

Termín odevzdání daňových přiznání se blíží. Také se vám nedaří si tuto povinnost odbýt dříve než v hodině dvanácté?

V některých věcech jsem i já nepoučitelný. Každoročně si jako většina z nás k prvnímu lednu dávám určitá předsevzetí – hubnutím počínaje a včasným odevzdáním daňového přiznání konče. Vždycky si říkám: „Letos to zvládnu dříve než v poslední březnový týden!“ Ale ouha. Letošní termín přiznání se státu, kolik mu vlastně dlužíme na daních, je sice „až“ 2. dubna, ale i tak už mnoho času nezbývá.

Člověk má pořád na všechno dost času, spěchat není kam. Navíc se říká, že naše doba je tolik uspěchaná, že by bylo potřeba trochu zvolnit tempo. Ale v tomto případě by to mohla být chyba. Na různé úkoly máme vždy dostatek času, ale čím víc se termín jejich splnění blíží, tím je nám jasnější, že času budeme potřebovat mnohem více. A dostaneme-li ho, tak to stejně zase odložíme na poslední chvíli. Někteří z nás jsou v každé situaci klidní, hlavu si s prací na poslední chvíli nelámou, protože vědí, že to stejně „dají“. 


Autor: www.isifa.com

Zase jsem nechal daně na poslední chvíli.

Věří si, a navíc jsou mezi nimi i tací, kteří si v této adrenalinové disciplíně přímo libují a motivuje je to. A pak tu je druhá skupina takzvaných zmatkařů, kteří se stresují, že to nestihnou a proklínají se, proč to neudělali dříve, když na to bylo více času. Ale jak natrénovat včasné plnění úkolů?

Ať už patříte mezi ty první, nebo druhé, možná vás, tedy jak jsem se v úvodu článku přiznal vlastně nás, spojuje jedno – ještě jsme daňové přiznání za rok 2012 neodevzdali. Kromě toho, že musíte vyplnit patřičné tiskopisy a poslat nebo předat je daňovému úřadu v místě vašeho trvalého bydliště, je potřeba do téhož termínu (připomínám 2. dubna 2013) zaplatit i samotnou daň. A jste-li milovníky dlouhých front, tak si placení nechte až na konec prodlouženého velikonočního víkendu. Pošty budou mít sice otevřeno déle, ale protože mnoho Čechů si odkládá svou povinnost placení na poslední chvíli, návaly budou jistojistě největší až v poslední možný den.

Letošní přiznání nabídne dvě pozitivní změny

Něco přes týden zbývá na podání daňového přiznání a úhradu daně všem, kteří nemají daňového poradce. Ti totiž odevzdávají formuláře až o čtvrt roku později, tedy ke konci června. Na nedávno schválený daňový balíček týkající se omezení paušálů a slev zapomeňte. Tyto se vás zatím netýkají, protože budete vyplňovat růžový formulář za loňský rok. Zákon o dani z příjmů by měl být stabilním a přehledným právním předpisem, ale zatím tomu tak není. 

Každý rok na nás při vyplňování daňového přiznání čekají nějaké změny, letos tomu nebude jinak. Pro rok 2012 se do přiznání podstatně promítnou dvě a obě se týkají slev z vypočtené daně. A výjimečně jsou pozitivní – sleva na poplatníka se zvyšuje na původní výši (tedy na 24 840 korun místo 23 640 korun v roce 2011 kvůli povodňové stokoruně) a daňové zvýhodnění na vyživované dítě je teď 13 404 korun na rok. Na druhou stranu se však ruší osvobození úroků z vkladů ze stavebního spoření. Úroky stavební spořitelny vyplatí svým klientům po zdanění sazbou 15 procent. Pro ty, co provozují alternativní zdroje energie (např. kolektory na výrobu elektřiny na střechách rodinných domů), již v roce 2011 skončilo osvobození od daně z příjmů z těchto zdrojů.

Kdopak daně platit nemusí?

Také letos jsou mezi námi šťastlivci, kteří se daňovému úřadu obloukem vyhnou. Přiznání nemusí podat poplatník, který měl příjmy ze závislé činnosti od jednoho nebo postupně od více plátců, u kterých podepsal Prohlášení k dani. Nepodává se ani v případě, že kromě příjmů od daně osvobozených a příjmů, ze kterých je daň vybírána srážkou, nepřesahovaly příjmy z podnikání, kapitálového majetku, pronájmu nebo ostatní příjmy 6000 korun. Naopak přiznání budou podávat například nejen podnikatelé, ale i zaměstnanci, kteří měli vedle svého zaměstnání souběžně další zaměstnání (například Dohodu o pracovní činnost) nebo příjmy z podnikání, kapitálového majetku nebo pronájmu.

Peníze je třeba poslat na jiný účet než loni

Formulář přiznání lze podat na finanční úřad několika způsoby. Nejrozšířenějším je osobní doručení na přepážku, následuje pošta a až na chvostu jsou podání prostřednictvím elektronického portálu ministerstva financí nebo prostřednictvím datové schránky. Těchto dvou posledně jmenovaných způsobů využívají poplatníci jen v řádu jednotek procent. A na co si kromě správného vyplnění formuláře je letos potřeba dát ještě pozor? Jedna podstatná změna tady je – územní pracoviště FÚ mají v souvislosti s jejich reorganizací nová čísla účtů, tak si je zjistěte.

Přiznám se, že já jsem se k jednomu z mých tradičních novoročních předsevzetí stále ještě nedostal. Ale pořád mám ještě „dost času“, takže na otázku, jestli své daně na růžový papír hodím, až tenhle článek dopíšu, nebo až příští týden, odpověď stále neznám. A už vůbec se mě neptejte, kolik kilogramů jsem zhubnul.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).