Hlavní navigace

Daňové přiznání na dvě strany? Podnikatelé mají zatím smůlu

6. 10. 2016
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: www.shutterstock.com, podle licence: Rights Managed
Finanční správa představila nový formulář pro přiznání k dani z příjmů. Má pouhé dvě stránky a týkat se bude zaměstnanců na hlavní pracovní poměr.

Podnikatelé mají u nového daňového přiznání, které bude pouze na dvě stránky, smůlu. Stejně jako zaměstnanci, kteří si podnikáním přivydělávají.

Nový formulář bude pouze pro osoby, kteří mají příjem ze závislé činnosti, tedy ze zaměstnání. I tak se to bude týkat velkého počtu poplatníků, tedy téměř poloviny z celkového počtu 2,1 milionu podaných daňových přiznání za loňský rok. 

Nový tiskopis bude pouze dobrovolný

Pro poplatníky je dvoustránkový tiskopis možností, ne však povinností. Proto si lidé mohou vybrat, zda využijí původní tiskopis, na který jsou zvyklí nebo nový zjednodušený dvoustránkový, komentoval novinku generální ředitel Generálního finančního ředitelství Martin Janeček.

Nový tiskopis bude dostupný online přes Daňový portál Finanční správy. Součástí tiskopisu bude i žádost o vrácení přeplatku na dani. Pro zjednodušené vyplnění připravila Finanční správa i návodný leták „Jak vyplnit nové přiznání“ s praktickými příklady. 

Nový formulář není určen kromě podnikatelů také pro poplatníky s příjmy ze zdrojů v zahraničí a poplatníky podávající dodatečné přiznání. 

Daňové odvody z příjmů podnikatelů projdou evolucí zřejmě již příští rok

Finanční správa již v červnu slíbila, že podnikatelé se budou moci těšit na daňovou revoluci, a to v souvislosti s chystanou novelizací zákona o dani z příjmů, která přijde na řadu na podzim v roce 2017. 

Díky novému zákonu se podle náměstkyně ministra financí Aleny Schillerové zároveň vytvoří podmínky pro to, aby se vytvořil integrovaný systém správy daní a pojistného. Tedy daně a pojistné bude vybírat jediný úřad, Finanční správa. Samozřejmě se to však musí dobře připravit, upozorňuje Schillerová. 

S tím však souvisí i další velká změna v tzv. samovyměření, která bude podle ministerstva financí přímo revoluční a bude se týkat Daňového řádu a zásahne všechny daně. Systém daní se díky tomu zrychlí a zautomatizuje. Daň bude vyměřována automaticky na základě daňového přiznání, zjednoduší se daně a zkrátí se doba vracení vyměřeného nadměrného odpočtu na DPH. Díky tomu se i sníží počet daňových kontrol. 

Autor článku

Šéfredaktor Podnikatel.cz a BusinessCenter. Napište mu přes LinkedIn.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).