Hlavní navigace

Daňové zvýhodnění na děti se zvyšuje, změny platí už pro letošní rok

15. 4. 2016
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: www.shutterstock.com, podle licence: Rights Managed
Už pro zdaňovací období roku 2016 mohou poplatníci uplatnit vyšší daňové zvýhodnění na druhé a každé další dítě. OSVČ s paušály se zatím zvýhodnění nevrací.

Daňové zvýhodnění na druhé a každé další dítě se zvyšuje a změny platí již pro zdaňovací období roku 2016. Na rok 2017 se navíc chystá další nárůst.

Na třetí dítě již uplatníte přes 20 tisíc korun

Ilustrační obrázek.
Autor: www.shutterstock.com, podle licence: Rights Managed

Ilustrační obrázek.

Prezident Miloš Zeman včera podepsal novelu zákona o daních příjmů. Ta již pro letošní rok zvyšuje daňové zvýhodnění na druhé a každé další dítě. Na jedno vyživované dítě zůstává zvýhodnění i nadále beze změny, tedy na úrovni 13 404 korun ročně. Na druhé dítě však půjde nově uplatnit zvýhodnění 17 004 Kč (oproti 15 804 Kč v roce 2015) a na třetí a každé další dokonce 20 604 Kč (oproti 17 004 Kč v loňském roce).

Zvýhodnění na druhé a každé další dítě se sice pro rok 2016 zvyšuje, další parametry se ale nemění. Stále platí, že poplatník může uplatnit daňový bonus, pokud jeho výše činí alespoň 100 Kč, maximálně však do výše 60 300 Kč ročně. Pro přiznání bonusu navíc musí mít poplatník roční příjmy alespoň ve výši šestinásobku minimální mzdy. Pro rok 2016 tedy platí hranice 59 400 korun (6 × 9900 Kč). Nemění se ani skutečnost, že zvýhodnění nemohou uplatnit OSVČ s paušály. O tom, že by se živnostníkům zvýhodnění vrátilo, se však již v koalici hovoří.

Čtěte více: Návrat slevy na děti a manželku pro OSVČ s paušály? Ano, ale paušály se omezí

Co se týče zúčtování mzdy a výpočtu záloh na daň z příjmů fyzických osob ze závislé činnosti za kalendářní měsíce přede dnem nabytí účinnosti novely, použije se znění § 35c odst. 1 zákona č. 586/1992 Sb., ve znění účinném přede dnem nabytí účinnosti novely. Vzhledem k tomu, že zákon již podepsal prezident, vyjde ve Sbírce zákonů zřejmě ještě v dubnu. To by znamenalo, že účinnosti by nabyl již 1. května.

Čtěte více: Vyšší daňové zvýhodnění, změna zdanění příjmů z fotovoltaiky i podílů na zisku

Další zvyšování se chystá pro rok 2017

Jak je navíc uvedeno v důvodové zprávě, další zvyšování zvýhodnění lze očekávat už pro rok 2017. Pokud se naplní plány ministerstva financí, na druhé dítě by šlo příští rok uplatnit 19 404 korun a třetí a každé další dokonce 24 204 korun. Příslušná novela se již nachází v připomínkovém řízení a obsahuje navíc ještě několik změn, které se zvýhodnění týkají.

WT100 tip temata

I nadále má zůstat podmínka pro získání bonusu, a to mít příjmy alespoň ve výši šestinásobku minimální mzdy. Co se však má měnit, jsou příjmy, které se do této hranice počítají, respektive nepočítají. Aktuálně se berou v potaz příjmy ze zaměstnání, z podnikání, z nájmu i kapitálového majetku. Nově se ale příjmy z nájmu a kapitálového majetku nebudou započítávat do limitu příjmů, který je nutný pro získání bonusu splnit.

Čtěte více: Slevy na dani a daňové zvýhodnění mají od roku 2017 doznat řady změn

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).