Hlavní navigace

Daňový balíček prošel. DPH se zvýší, výdajové paušály budou částečně omezeny

7. 11. 2012
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: www.isifa.com
Vládním stranám se v Poslanecké sněmovně podařilo prosadit daňový balíček, se kterým vláda spojila svou existenci. Růst DPH ještě může zkomplikovat opozice.

Poslanecká sněmovna dnes po několikahodinové debatě schválila vládní daňový balíček, a to ve třetím čtení. Pro hlasovalo 101 ze 193 poslanců, kteří byli hlasování přítomní. S hlasováním byla spojená samotná existence vlády, neboť s balíčkem spojil premiér Petr Nečas hlasování o důvěře.

Ilustrační obrázek
Autor: www.isifa.com

Vláda si v daňovém balíčku posvítila na živnostníky i vysokopříjmové občany.

Opozice s balíčkem nesouhlasí. Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka, který balíček nazývá „zdražovací“, uvedl, že jeho strana bude v Senátu usilovat o to, aby balíček Senátem neprošel a vrátil se do Poslanecké sněmovny. Sociální demokraté připomínají i možnost, že zákon v konečné instanci dle svého uvážení teoreticky nemusí podepsat prezident.

Vyšší DPH i milionářská daň

Součástí balíčku, který je pro vládu klíčový také s ohledem na státní rozpočet pro rok 2013, je například růst daně z přidané hodnoty na 15 a 21 procent. Změna zákona o dani z přidané hodnoty sice nyní sněmovnou prošla, jistota podnikatelů, jak vysokou daň z přidané hodnoty budou od ledna přístího roku skutečně platit, se tím však o tolik nezvýšila. Již nyní není jisté, že se přijetí zákona do konce roku podaří a s plánovaným postupem opozice se jeho schvalování může přehoupnout až do příštího roku.

Čtěte také: Jaké sazby DPH budou platit v roce 2013? Tipujte s námi

Součástí balíčku je dále také tzv. milionářská daň, tedy solidární zvýšení daně z příjmů u vysokopříjmových osob. Lidé s příjmy nad sto tisíc korun by měli zaplatit speciální novou solidární sedmiprocentní daň. Od roku 2014 pak všichni bez rozdílu zaplatí 20procentní daň z příjmu. V oblasti zdravotního pojištění odstraňuje balíček současné stropy. A o jedno procento také zvýšuje daň z převodu nemovitostí.

Čtěte také: Rebelové podkopali základy Nečasovy vlády. Zhroutí se pod daňovým balíčkem?

Konec slev na děti a partnera u paušálu

Změny na své peněžence pocítí i živnostníci. Ti, kteří uplatňují výdajové paušály již nebudou moci uplatnit slevy na dani na děti a partnera. 

MM_socky3

Čtěte také: Zvýšit daně pro OSVČ? To není ta správná cesta, říká odborník na daně a právo

Opozici se naopak podařilo z balíčku vyjmout příkladně plánovanou změnu příspěvku na náklady na bydlení, kterou navrhl bývalý ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek.

Autor článku

Kolektiv autorů serverů Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz. Rozhovor s vaší firmou na Podnikatel.cz? Vyzkoušejte Videobiz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).