Hlavní navigace

Daňový blacklist narůstá. Firem, které nespolehlivě odvádí DPH, je stále víc

10. 10. 2018
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: Depositphotos.com, podle licence: Rights Managed
Nespolehlivě odvádí DPH již 15 500 firem. Konec roku pravděpodobně přinese více nespolehlivých osob než nespolehlivých plátců DPH.

Ke konci září tohoto roku v České republice podnikalo 15 542 subjektů, které nespolehlivě odvádí DPH. Jedná se o 8317 nespolehlivých plátců DPH a 7225 nespolehlivých osob.

Čtěte také: Bojíte se nespolehlivých plátců DPH? Víme, na jaké firmy si dávat pozor

Zatímco nespolehliví plátci DPH od konce loňského roku ubývají, vysoké přírůstky zaznamenáváme ve skupině tzv. nespolehlivých osob. To jsou firmy, které se po zrušení registrace DPH přesunuly do této kategorie, uvádí Petra Štěpánová, analytička společnosti Bisnode.

Na konci roku se váhy mezi oběma kategoriemi pravděpodobně změní. Ke konci roku bude v ČR s velkou pravděpodobností již více nespolehlivých osob než nespolehlivých plátců DPH, dodala Petra Štěpánová. Podrobněji na tento předpokládaný vývoj čtěte v článku Počet nespolehlivých osob brzy překoná počet nespolehlivých plátců

Nejvíc nespolehlivých subjektů je mezi společnostmi s ručením omezeným (12 373, tj. 79,6 procent z celkového počtu) a živnostníky (1848, tj. 11,9 procent).

Nejpočetnější skupinu, více než 36 procent nespolehlivých subjektů, tvoří firmy, které podle klasifikace ČSÚ tržby neuvádí nebo nevykazují. Následují společnosti s tržbami mezi jedním a deseti milionu korun, společnosti s tržbami do jednoho milionu korun a společnosti s tržbami od deseti do sta milionů korun.

Z regionálního pohledu je baštou nespolehlivých plátců a osob hlavní město Praha. Registrovanou adresu zde má nadpoloviční většina hříšníků.

CHP22 temata2

Psali jsme dříve: Nejen plátci DPH, „nespolehlivými“ se budou moct stát i další podnikatelé

Nový institut má zabránit účelovým rušením registrace k DPH 

Hlavním důvodem pro zavedení institutu nespolehlivé osoby byl postup některých nespolehlivých plátců, kteří se snažili účelově zbavit „nespolehlivosti“ zrušením registrace plátce a opětným získáním statutu plátce. Cílem zavedení nového institutu nespolehlivé osoby je zamezit účelovému rušení registrace nespolehlivých plátců za účelem „očištění“ se a opětovnému návratu do stavu plátců a možnost označit statutem nespolehlivosti i jiné osoby, než jsou plátci, pokud vykazují srovnatelné společensky škodlivé jednání tak, aby v momentě vzniku plátcovství již měly označení nespolehlivého plátce, uvádí se v důvodové zprávě.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).