Hlavní navigace

Datové schránky budou povinné i pro daňové poradce. Poradíme, jak si je zřídit už nyní

18. 11. 2011
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

 Autor: 258398
Od poloviny roku 2012 budou datové schránky povinné, stejně jako dnes pro firmy, i pro daňové poradce a advokáty. Daňoví poradci si však mohou schránku zřídit už nyní. Víme jak a koho o ni mají požádat.

Pokud patříte mezi daňové poradce nebo advokáty a nemáte dobrovolně zřízenou datovou schránku, připravte se, že brzy vám ji stát automaticky zavede. Od prvního července roku 2012 se totiž daňoví poradci a advokáti přiřadí k právnickým osobám a orgánům veřejné moci, které mají datovou schránku povinnou. Všechny úřední dokumenty jim tak budou chodit pouze v elektronické podobě právě do datové schránky. Ministerstvo vnitra se však rozhodlo vyjít vstříc daňovým poradcům a umožňuje jim vyzkoušet si schránku již nyní. Víme, jak o schránku požádat a na koho se obrátit.

Schránky budou povinné i pro advokáty a daňové poradce

Když před dvěma roky (1. července 2009) nabyl účinnosti zákon č. 300/2008 Sb. o elektronických úkonech a autorizované konverzi dokumentů, který zavedl datové schránky, dostaly některé skupiny podnikatelů určitou dobu „hájení“. Firmy, právnické osoby, si mohly datové schránky zřídit do čtyř měsíců. Teprve na začátku listopadu 2009 jim byly datové schránky zprovozněny automaticky. Daňoví poradci a advokáti pak dokonce dostali tříletou výjimku, která vyprší 1. července příštího roku. Obě skupiny si však mohly zřídit schránku dobrovolně jako podnikající fyzické osoby. Čtěte více: Datové schránky včera roztáhly svá křídla

Pokud tak však neučinily nebo neučiní, v polovině příštího roku jim bude datová schránka aktivována automaticky, a to se všemi důsledky, které se s tím pojí. Od prvního července 2012 bude pro daňové poradce a advokáty totiž platit to samé, co znají společnosti už od listopadu 2011. Veškerá úřední korespondence nebude, respektive by neměla, chodit poštou, nýbrž právě do datové schránky. Stejně jako u papírových psaní dochází i u datových zpráv k fikci doručení. „Pokud se majitel do své datové schránky nepřihlásí ve lhůtě deseti dnů, posledním dnem tj. 10. dnem lhůty je zaslaný dokument považován za doručený. V případě, že tento den připadá na den pracovního klidu jako ve výše zmíněném případě, dnem doručení je považován první následující pracovní den,“ upřesňuje ministerstvo vnitra na svých webových stránkách.

Jestliže budou daňoví poradci a advokáti datovou schránku ignorovat, vystavují se nemalému riziku. Nebudou moci reagovat na důležitá rozhodnutí úřadů nebo třeba soudní obsílky. Kromě toho přináší datové schránky podle ministra oběma skupinám nemalé výhody a do velké míry jim usnadní komunikaci s úřady. „Díky profesní datové schránce např. daňová správa jednoznačně identifikuje datovou schránku daňového poradce, čímž bude naprosto jednoznačné, kam daňovým poradcům doručovat v daňovém řízení věci jejich klientů,“ uvedl serveru Podnikatel.cz Jiří Korbel z tiskového oddělení ministerstva vnitra. Čtěte také: Nesprávné používání datových schránek může stát podnikatele miliony 

Daňoví poradci si mohou vyzkoušet schránky s předstihem

Jak uvedly před několika dny ve společném prohlášení ministerstvo vnitra a Komora daňových poradců, daňoví poradci dostanou možnost si profesní datové schránky osahat už s předstihem. Stačí se obrátit na Komoru daňových poradců, která administraci žádostí o zřízení datové schránky vyřizuje. Komora rovněž poskytuje daňovým poradcům odbornou komunikaci a zajišťuje aktualizaci údajů o držiteli schránky v Informačním systému datových schránek, případně informování o jeho výmazu ze seznamu daňových poradců.

Žádost o zřízení profesní datové schránky lze podat následujícími způsoby

  • Osobně na podatelně Komory s ověřením dokladu totožnosti, případně na základě plné moci s úředně ověřeným podpisem.
  • Dopisem doručeným Komoře v listinné podobě s úředně ověřeným podpisem.
  • Datovou schránkou, tj. z datové schránky žadatele do datové schránky Komory.
  • E-mailem na adresu Komory se zaručeným elektronickým podpisem.
  • Ve formě PDF dokumentu, který musí být elektronicky podepsán zaručeným elektronickým podpisem.
  • Obvyklými způsoby určenými pro zřizování datové schránky, obecně například na kontaktním místě Czech POINT s doložením osvědčení daňového poradce.

Systém datových schránek funguje, ale…

Systémem datových schránek prošlo zatím za dva roky fungování okolo 60 milionů datových zpráv. Denně uživatelé odešlou až 150 tisíc zpráv, měsíčně tedy přes 3 miliony. Rekordní počet datových zpráv bylo zatím odesláno v 37. týdnu letošního roku, kdy za sedm dní uživatelé poslali 727 922 zpráv. Datovou schránku má v současnosti 430 tisíc orgánů veřejné moci právnických osob, fyzických osob a podnikajících fyzických osob. Průměrná úspěšnost doručení přihlášením činí 97,1 % a podle ministerstva neustále roste.

účto únor klímová

Odesílání datových zpráv orgánům veřejné moci firmy ani občany přímo nic nestojí, jelikož cenu hradí stát ze svého rozpočtu. V případě zpráv soukromým osobám se platí 13,36 korun bez DPH (16,032 s DPH) za zprávu a dle počtu odeslaných zpráv také měsíční paušál. Právě zprávy soukromým osobám, tzv. Poštovní datové zprávy, však zatím dopadají fiaskem, protože je využívá pouze zlomek uživatelů. Na vině je podle všeho vysoká cena. Kritici pak poukazují na další nedostatky datových schránek, například na skutečnost, že po 90 dnech zprávy mizí nebo na to, že řada úřadů schránky beztrestně ignoruje. Čtěte více: Datové schránky, revoluce státní správy a zoufalí pičmundíci

Foto: www.isifa.com

Autor článku

Zástupce šéfredaktora Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).