Hlavní navigace

Datové schránky už konečně fungují bez instalace doplňků

1. 8. 2012
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Datové schránky změnily před 2 dny svůj vzhled a také přinesly svým uživatelům příjemnou novinku. Pro práci se schránkou už nemusíte instalovat žádný doplněk.

Datové schránky změnily po více než třech letech provozu svoji tvář. Kromě jiného designu přichází schránky i s novými funkcionalitami. Uživatelé tak již nemusí na svůj počítač instalovat žádný doplněk, aby si mohli číst doručené zprávy či sami datové zprávy odesílat. Vše za uživatele nově vyřeší elektronický formulář. Do datových schránek se tak jde jednoduše přihlásit přes mobilní zařízení a různé operační systémy. 

Nový vzhled datových schránek

Do propadliště dějin míří nutnost nainstalovat si doplněk 602XML Filler od společnosti Software602, který způsobil řadě uživatelů nemalé problémy. Bez jeho instalace jste však nemohli posílat datové zprávy ani zkontrolovat platnost elektronické značky a časového razítka.

Čtěte také: Datové schránky v novém kabátě

Je nový certifikát bezpečnější?

Podle tvůrců systému se rovněž zvýšila bezpečnost, jelikož je komunikace mezi portálem a uživateli nově šifrována pomocí tzv. Extended validation (EV) SSL certifikátu – certifikátu s rozšířeným ověřením. Ten mohou uživatelé poznat díky zeleně podbarvenému adresnímu řádku webového prohlížeče, ve kterém lze nalézt i jméno držitele certifikátu, tedy ministerstva vnitra. EV certifikát tak pomáhá snadněji odlišit pravé webové stránky od těch falešných. Další výhodou tohoto certifikátu je, že si jej nemusí uživatelé instalovat do svých počítačů, protože je standardně součástí většiny webových prohlížečů, resp. operačních systémů, doplnil Pavel Novák z ministerstva vnitra.

Jak ale upozornil na serveru Lupa.cz Jiří Peterka, nezávislý konzultant a publicista, který se problematikou datových schránek dlouhodobě zabývá, nový certifikát využívá starší hashovací funkci SHA1, kterou samo ministerstvo vnitra doporučilo již v roce 2010 nepoužívat. Předchozí certifikát od PostSignmu přitom využíval již funkci SHA2. Upřesněme si ale, že popisovaná volba hashovací funkce nemusí znamenat „degradaci kvality“ zabezpečeného spojení mezi serverem a klientem při vlastní komunikaci, píše Jiří Peterka. 

MM_socky3

Čtěte více na Lupa.cz: Změny v datových schránkách: konec doplňku 602XML Filler i „slabší“ certifikát

Ministerstvo nepočítá, že by nové rozhraní datových schránek přineslo uživatelům nějaké problémy. Kdo by se přeci jen „narazil“, může využít informační linku datových schránek na čísle 270 005 200. Celkově systémem datových schránek prošlo ke konci července přes 90 milionů datových zpráv. Vlastní schránku má více než 487 tisíc orgánů veřejné moci, právnických osob, fyzických osob a podnikajících fyzických osob. Průměrná úspěšnost doručení přihlášením činí 97,3 %.

Autor článku

Kolektiv autorů serverů Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz. Rozhovor s vaší firmou na Podnikatel.cz? Vyzkoušejte Videobiz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).