Hlavní navigace

Vláda: Datum zavedení eura v Česku nebude letos stanoveno

17. 12. 2008
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Na včerejším zasedání vláda projednávala materiál zabývající se reálnou konvergencí ČR k eurozóně, který nedoporučuje datum přijetí eura stanovovat. Svým hlasováním také podpořila zvýhodnění biopaliv a vyhradila si právo zasahovat do výběru nového majitele Českých aerolinií v průběhu tendru.

Včerejší zasedání vlády přineslo několik novinek. Tou pro podnikatele nejzajímavější je, že vláda projednávala analytický materiál ministerstva financí (MF) a České národní banky (ČNB), který se zabývá reálnou konvergencí ČR k eurozóně a plněním maastrichtských kritérií. Kromě inflace ČR plní nyní všechna maastrichtská kritéria. Určité obavy však panují i v souvislosti s kolísáním kurzu. Centrální banka ani MF stanovovat letos datum přijetí eura a usilovat o vstup do systému ERM II nedoporučují.

Vláda na svém zasedání také jednala o prodeji státního podílu ČSA. V této otázce si vláda vyhradila právo zasahovat do výběru nového majitele během tendru a pověřila ministra financí Miroslava Kalouska vypracováním konkrétní podoby výběrového řízení.

Dále byla na programu k projednání novela zákonů o spotřebních daních, která má za cíl zvýhodnit biopaliva, která nejsou vyrobena z potravinářských surovin a v Česku se zatím nepoužívají. Ta byla vládou podpořena, její účinnost je však vázána ještě na schválení programu na podporu biopaliv Evropskou komisí. Od spotřební daně bude osvobozena ta část biopaliva, která nebude fosilním palivem.

Vládě byl předložen i návrh na zakotvení institutu celostátního referenda do českého právního řádu. Ke hlasování byly předloženy dvě varianty. Jedna navrhovala upravovat referendum ad hoc ústavním zákonem, druhá zpracovat obecný ústavní zákon o referendu tak, aby se jednotlivá referendech upravovala ad hoc zákonem. Vláda vzala oba návrhy na vědomí, podpořila druhou variantu.

Autor článku

Redaktor/ka již pro server Podnikatel.cz nepracuje. 

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).