Hlavní navigace

Deficit rozpočtu roku 2011 klesne o 30 miliard Kč

3. 9. 2010
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Úsporný rozpočet na rok 2011 je připraven. Deficit klesne díky škrtům až o 30 miliard korun. Jedním z plánovaných opatření je plošné snížení škrty běžných výdajů na provoz ministerstev a ostatních státních úřadů a snížení investičních výdajů. Platy státních zaměstnanců se sníží o 10 %. Výjimkou budou pracovníci ve školství. Mzdy učitelů budou naopak zvýšeny o 3,5 %. Dále se mají snížit výdaje na dopravní infrastrukturu. To by mělo vést k tvrdšímu vyjednání s dodavateli stavebních prací. Bude zavedeno 50% zdanění vyplácené podpory stavebního spoření srážkovou daní, zdanění důchodců s příjmem větším než trojnásobek průměrné měsíční mzdy, zdanění příspěvku na bydlení u vojáků, zdanění výsluhových příspěvků příslušníků ozbrojených sil a bezpečnostních sborů ve služebním poměru a zdanění náhrad ústavním činitelům. Zruší se osvobození zdanění úroků z vkladů na stavebním spoření.

Změny se dotknou také oblasti státní sociální podpory. Porodné bude náležet jen na první dítě a jeho výplata bude podmíněna celkovým příjem rodiny. Upraven bude také rodičovský příspěvek. Zruší se sociální příplatek. Podle předpokladů bude zčásti kompenzován přesunem do systému dávek pomoci v hmotné nouzi, kde se testují dávky na příjmy a částečně i majetkové poměry. Příspěvek na péči pro postižené v I. stupni závislosti na pomoci jiné osoby bude zřejmě snížen z platných 2000 Kč na 800 Kč měsíčně.

Autor článku

Kolektiv autorů serverů Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz. Rozhovor s vaší firmou na Podnikatel.cz? Vyzkoušejte Videobiz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).