Hlavní navigace

Definici chudoby splňuje v Česku 8 % populace

15. 11. 2008
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Definice Světové banky o chudobě zní: Žít za méně než dolar na den. Tato kategorie je aktuální spíše v Africe či Indii. V České republice status sociálně slabého znamená příjem nižší než 7143 Kč měsíčně. Do této kategorie spadá 8 % populace, což je nejméně z Evropy.

školení březen - text

V zemích Evropské unie narazíme na člověka, který žije za méně než dolar na den, jen zřídka. To je totiž definice chudoby Světové banky, do které spadá spíše Afrika či Indie. Chudoba západní Evropy je spíše o pocitu, říkají sociologové. Představuje myšlenku, že nemáme to, co ostatní, že se nedokážeme vymanit z každodenních finančních starostí a že neumíme držet krok s většinovou společností. Peněžní nouzi totiž v evropské země ve větší či menší míře řeší sociálními dávkami.

V České republice spadá do sociálně slabé skupiny jedinec, jehož příjem je nižší než 7143 Kč měsíčně. Tento případ se týká zhruba 8 % populace, což Česko řadí na špičku Evropy. Ministerstvo práce a sociálních věcí uvádí, že podle údajů Joseph Rowntree Foundation žije například v Německu přes 15 % chudých lidí. Ve Velké Británii je to skoro 20 %, v Itálii dokonce více než 20 %. Nejblíže na cestě spadat do této kategorie mají dlouhodobě nezaměstnaní, kteří nepobírají podporu v nezaměstnanosti ale žijí ze sociálních dávek. Nejčastěji se týká mladistvých, občanů s nízkou kvalifikací, imigrantů, venkovských obyvatel či osamělých důchodců a matek samoživitelek. Do této kategorie se však lidé mohou dostat i přílišným zadlužením, které pak stráví většinu rozpočtu. Podle odhadů totiž více než polovina spotřebitelských úvěrů míří právě k lidem s nejnižšími příjmy. Průzkumy v západní Evropě navíc dokládají, že chudoba v dospělosti má často své kořeny v dětství a rodině. Rodiče často neinvestují prostředky do vzdělání dětí a ty se pak v životě o to hůře uplatňují. Raději na dítě po základní školní docházce inkasují sociální dávky. Sociologové z britské nadace Joseph Rowntree Foundation mají na „evropskou chudobu“ svou radu: Nezvyšujte sociální dávky. Poskytněte spíš odrazový můstek do normálního života!

Autor článku

Redaktor/ka již pro server Podnikatel.cz nepracuje. 

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).