Hlavní navigace

Demonstrující zemědělci razí Prahou. Chtějí rovné podmínky v EU a vyšší výkupní ceny mléka

12. 3. 2009
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Před ministerstvem zemědělství na pražském Těšnově se dnes sešly tisíce zemědělců, aby protestovaly proti dotační politice EU a nízkým výkupním cenám mléka. Demonstrace se účastní i rolníci z Litvy, Slovinska, Polska, Maďarska či Slovenska. Své kolegy dorazili podpořit také někteří zemědělci z Německa a z Rakouska.

Protestujícím především vadí nerovné podmínky při přidělování dotací v EU. Díky nízkým výkupním cenám mléka prý zase farmáři přišli na tržbách o 7 miliard korun. Podle některých z nich dokonce hrozí likvidace skotu v Česku. Čtěte více: Zemědělci versus mlékárny. Kdo nakonec zvítězí?

Z davu zněl pískot, zvuk řehtaček a kravských zvonců. Řada z účastníků přinesla též transparenty, na kterých stojí například „Žádáme rovné podmínky v EU“, „Jsme noví, ale nie bezvýznamní“ nebo „Chceme chovat krávy, ne poslouchat voly“.

Před demonstranty také předstoupil ministr zemědělství Petr Gandalovič. Zemědělci jej přivítali pískotem. I já jsem pro rovné podmínky v EU, ale demonstrovat jste měli před pěti lety, kdy naši předchůdci podmínky vyjednávali, řekl Gandalovič.

Po projevech se protestující chtějí vydat směrem na Václavské náměstí. Po cestě mají ještě v plánu zastavit se před hotelem Marriot, kde se dnes koná konference, které se účastní eurokomisařka pro zemědělství Mariann Fischer-Boelové. Zemědělci jí chtějí písemně předat své požadavky. Celá akce má skončit před druhou hodinou na Václavském náměstí, kde má podle organizátorů zaznít píseň „Ach synku, synku“.

účto únor klímová

Zdaleka ne všichni zemědělci však se svolanou demonstrací souhlasí. Proti protestům se například postavila Asociace soukromého zemědělství ČR, podle které jde Agrární komoře pouze o vyvolání humbuku v Praze. V obou zmiňovaných případech, které se staly oficiálními důvody demonstrace, se však jedná o čirou demagogii a od samého počátku je jasné, že nemůže dojít k žádné podstatné změně, domnívá se Stanislav Němec, předseda Asociace soukromého zemědělství ČR.

Podívejte se na fotogalerii z demonstrace.

Autor článku

Zástupce šéfredaktora Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).