Hlavní navigace

Demonstrující zemědělci razí Prahou. Chtějí rovné podmínky v EU a vyšší výkupní ceny mléka

12. 3. 2009
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Před ministerstvem zemědělství na pražském Těšnově se dnes sešly tisíce zemědělců, aby protestovaly proti dotační politice EU a nízkým výkupním cenám mléka. Demonstrace se účastní i rolníci z Litvy, Slovinska, Polska, Maďarska či Slovenska. Své kolegy dorazili podpořit také někteří zemědělci z Německa a z Rakouska.

Protestujícím především vadí nerovné podmínky při přidělování dotací v EU. Díky nízkým výkupním cenám mléka prý zase farmáři přišli na tržbách o 7 miliard korun. Podle některých z nich dokonce hrozí likvidace skotu v Česku. Čtěte více: Zemědělci versus mlékárny. Kdo nakonec zvítězí?

Z davu zněl pískot, zvuk řehtaček a kravských zvonců. Řada z účastníků přinesla též transparenty, na kterých stojí například „Žádáme rovné podmínky v EU“, „Jsme noví, ale nie bezvýznamní“ nebo „Chceme chovat krávy, ne poslouchat voly“.

Před demonstranty také předstoupil ministr zemědělství Petr Gandalovič. Zemědělci jej přivítali pískotem. I já jsem pro rovné podmínky v EU, ale demonstrovat jste měli před pěti lety, kdy naši předchůdci podmínky vyjednávali, řekl Gandalovič.

Po projevech se protestující chtějí vydat směrem na Václavské náměstí. Po cestě mají ještě v plánu zastavit se před hotelem Marriot, kde se dnes koná konference, které se účastní eurokomisařka pro zemědělství Mariann Fischer-Boelové. Zemědělci jí chtějí písemně předat své požadavky. Celá akce má skončit před druhou hodinou na Václavském náměstí, kde má podle organizátorů zaznít píseň „Ach synku, synku“.

Tip do článku - účto fakturace duben

Zdaleka ne všichni zemědělci však se svolanou demonstrací souhlasí. Proti protestům se například postavila Asociace soukromého zemědělství ČR, podle které jde Agrární komoře pouze o vyvolání humbuku v Praze. V obou zmiňovaných případech, které se staly oficiálními důvody demonstrace, se však jedná o čirou demagogii a od samého počátku je jasné, že nemůže dojít k žádné podstatné změně, domnívá se Stanislav Němec, předseda Asociace soukromého zemědělství ČR.

Podívejte se na fotogalerii z demonstrace.

Autor článku

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).