Hlavní navigace

Dětské skupiny mohou dojet na úpravu daňových zákonů

26. 5. 2014
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: www.isifa.com, podle licence: Rights Managed
Dětské skupiny dál rozdělují vládu a zaměstnavatele. Pokud se vůbec začnou podporovat, nemusely by být pro zaměstnavatele výhodné.

Vláda je dál skeptická k zavádění takzvaných dětských skupin. Ty by přitom podle jejich zastánců výrazně ulehčily návrat rodičů do práce. Obě dvě stanoviska zazněla při posledním projednávání na půdě Poslanecké sněmovny. Ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová sice pro zákon je, ale v upravené podobě. Ta podle ní musí být kompromisem. Zákon by měl být schválen co nejdříve, protože dětské skupiny jsou dobrou alternativou k mateřským školám. Umožní rodičům, především matkám, vrátit se bez problému na trh práce, myslí si Michaela Marksová.

Ilustrační obrázek.
Autor: www.isifa.com, podle licence: Rights Managed

Ilustrační obrázek.

Stejně to vnímá i Unie zaměstnavatelských svazů ČR, podle níž je potřeba podporovat vznik služeb péče o děti, které by doplňovaly, nikoliv nahrazovaly, mateřské školy. Dětské skupiny pomohou řešit nedostatek mateřských škol, které jsou zoufale přeplněné a jejichž zřízení je poměrně drahé a komplikované, říká Vít Jásek, výkonný ředitel Unie zaměstnavatelských svazů ČR. Zaměstnavatelé chtějí, aby se jejich zaměstnanci po rodičovské dovolené vrátili do práce a i zaměstnanci se vrátit chtějí. Problém je v tom, že nemají kam dát děti, protože ve školkách chybí 60 000 míst.

Překážkou při schvalování zákona se ale mohou stát někteří vládní poslanci. Například členové ČSSD dětské skupiny příliš pozitivně nevidí. Dětské skupiny nepodporujeme, je to spíše hlídací služba, není to instituce, která by dětem poskytla předškolní vzdělávání, které je důležité pro nástup do základní školy, prohlašuje Roman Sklenák, odborník sociálních demokratů na problematiku práce a sociálních záležitostí. Dětské skupiny jsou podle ČSSD jen odkladištěm dětí. I z toho důvodu chce současná ministryně práce návrh zákona upravit tak, aby jeho přijetí nebylo problematické. O případných úpravách a pozměňovacích návrzích bude možné diskutovat v rámci dalšího čtení novely, které by mělo být součástí nejbližší schůze Poslanecké sněmovny.

Po firmy je zajímavé to, že součástí návrhu zákona jsou opatření, která jim umožní odečíst si náklady na dětskou skupinu z daní. To je velká změna oproti současnému stavu, kdy ke zřizování zařízení péče o děti motivovány nejsou. Problémem ovšem je, že současně se zákonem o dětské skupině by od 1. 1. 2015 měla začít platit novela zákona o daních z příjmů, která stanovuje limit na daňovou uznatelnost ve výši pouhých 10 000 korun na zaměstnance a rok. Pokud limit nebude zrušen, dětské skupiny vznikat nebudou, protože jejich reálná cena je kolem 60 000 korun ročně. Věříme, že si toto vláda a zákonodárci uvědomí a že limit bude zrušen v rámci vnějšího připomínkového řízení, které nyní k zákonu o daních z příjmů probíhá, dodává Vít Jásek.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).