Hlavní navigace

Digizone.cz: Jak v srpnu 1968 vysílala Československá televize proti okupaci

21. 8. 2008
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

21. srpna 1968 dal tehdejší ředitel Ústřední správy spojů Karel Hoffmann příkaz k vypnutí Československého rozhlasu, který byl v té době nejmasovějším svobodným médiem v zemi.

Také do studia Československé televize (ČST) toho dne vtrhli sovětští vojáci. Okupační armáda zadržela vedení ČST a pokusila se je donutit ukončit šíření televizního signálu, ale vysílání se jim zastavit ihned nepodařilo. K tomu došlo až poté, co redaktory vyhnali z vysílacího studia a zařízení rozstříleli.

Poté se pozornost sovětské armády zaměřila na vysílač Cukrák, který přenášel signál pro Prahu a střední Čechy (Žižkovský vysílač samozřejmě tehdy neexistoval). ČST se podařilo odvysílat i tanky přijíždějící k vysílači. Pak se vysílač odmlčel. Čtěte více: Digizone – Jak v srpnu 1968 vysílala Československá televize proti okupaci

Pracovníkům ČST se ale podařilo zajistit náhradní vysílání z areálu hloubětínské Tesly. Potom nastala další stěhování. Když bylo jasné, že reformní komunisté prohráli, vysílání bylo 26. srpna 1968 ukončeno.

Autor článku

Kolektiv autorů serverů Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz. Rozhovor s vaší firmou na Podnikatel.cz? Vyzkoušejte Videobiz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).