Hlavní navigace

Díky, pane ministře, implementace #EET nás v e-shopu vyjde na 60 tisíc korun

31. 1. 2017
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

 Autor: Depositphotos.com, podle licence: Rights Managed
Na obchody jsme pořídili terminály napojené na EET a je to. Pár tisíc a vše vyřešeno. Ale ty e-shopy se vám nepovedly, pánové.

Já vím, že lidé nemohou rozumět všemu, ale je škoda, že když už někdo dělá zákon, který ovlivní desítky tisíc lidí, tak se neporadí a nezamyslí trochu v klidu a trochu lépe…

Platby kartou v e-shopu nepochopitelně v EET zůstaly

Trapná politická válka se bohužel dotkne všech e-shopů, které akceptují platbu kartou. Tu platební metodu, kterou platí celý západní svět. Tu platební metodu, kterou se už mnoho let snažíme české zákazníky učit, protože dobírka je pro nás provozovatele vlastně tou nejhorší metodou. Zásilky na dobírku si totiž lidé mnohem častěji nevyzvedávají. Proč také, když to ještě nemají placené, že?

My na e-shopech akceptujeme hlavně 3 druhy plateb:

1) Dobírka

Nejčastěji používaná platební metoda v ČR. Nejméně oblíbená pro nás e-shopy, protože lidé nejsou nuceni zásilku vyzvednout. A my tak často vše zbytečně balíme, posíláme, řešíme, vybalujeme. Kurýr dostane peníze od zákazníka, dá na účet a pak teprve putují na náš účet.
Stát tady tedy není možné okrást a do EET nespadá.

2) Bankovní převod

Na konci objednávky se ukážou platební údaje. Zákazník je „přecvaká“ do e-bankingu a odešle platbu. Čeká se na spárování, pak se posílá zboží. Zákazník se na to občas vykašle a my ho naháníme, zda nezapomněl zaplatit. Ale stát tady tedy není možné okrást a do EET nespadá.

3) Platba kartou online

Pro nás nejlepší platební metoda. Zákazníka na konci objednávky nasměrujeme na bezpečnou platební bránu, on zadá údaje a je to. Rychlá moderní metoda. My máme peníze takřka hned a víme, že zákazník asi zboží přebere. Peníze jsou na účtu, čili vše lze prokázat finančnímu úřadu a je velmi těžké jakkoliv český stát oklamat. Tedy dle mého – poslanci asi mají lepší talent na tyto nápady. Ale stát tady tedy není možné okrást a do EET… SPADÁ. Divné, co?

Čtěte také: Platby kartou v e-shopu nerušte, problémy s #EET (snad) vyřeší do týdne metodika

EET nás vyjde na 60 tisíc Kč

A tak musíme napojovat e-shop na ten složitý systém a vyhodit 60 tisíc Kč (ano, takto máme naceněné programátorské práce) do koše. Aby se politické války dotáhly do konce a my si to celé prožili jako rukojmí.

Mnoho e-shopů už na sociálních sítích hlásí, že od 1.3. ruší platby kartou. Což my z www.different.cz nemůžeme, protože takových plateb máme tisíce. A tak „pápá“ 60 tisíc Kč za napojení na EET, které jsme mohli investovat např. do naší konkurenceschopnosti na zahraničních trzích. V tom by nás měl stát spíše podporovat, ne?

Proč jen platby kartou na e-shopu spadají pod EET?

Absolutně nechápu, proč do EET spadají jen platby kartou na e-shopu. Vážně jen platby kartou. Karta. No cash. Žádné bankovky. Když už máme být šikanováni a musíme platit desítky tisíc za napojení, tak by snad bylo lepší kontrolovat a posílat do EET vše, ne? Proč se mluví o nastavení stejných pravidel všem, a pak do EET spadne jen jedna platební metoda ze všech? Další nelogičnost.

Obchodníci by mohli mít platby kartou nasměrované třeba do daňových rájů, což by se v systému nedalo dohledat. Takové platby by se pak z hlediska kontroly chovaly podobně jako hotovost, uvedl v České televizi generální ředitel Finanční správy ČR Martin Janeček.

A když e-shopy nahlásí kurýrní společnosti, která vybírá dobírky, číslo účtu v daňovém ráji, tak to se nepočítá?

Dnes jsem s panem Janečkem četl rozhovor a napadla mě jen věta, kterou mi říkala babička: Milánku, nemotej se do toho, když tomu nerozumíš. Nejhorší totiž je, když úředníci, kteří nemají v daném oboru žádné zkušenosti, mají na danou věc vymýšlet zákon. Pak je velká šance, že z toho vznikne paskvil. A já mám bohužel pocit, že jednoho takového paskvilu jsme svědky.

A nejvíce mě jako člověka, který má naši zemi rád, mrzí, že přesně tyhle zákony zapříčiní jedinou věc – že čím dál více firem se bude stěhovat do jiných zemí. Do zemí, kde vlády přemýšlí, než vydají tak náročný zákon. Kde si vlády neberou podnikatele, kteří tu dávají práci mnoha lidem, jako rukojmí svých šaškáren.

EET mi nevadí, ale e-shopy se vám, pánové, nepovedly

Mně projekt EET vlastně jako celek nevadí. Mě vlastně také štve, že my vše do koruny platíme, aby se nám klidně spalo… a proti tomu spousta z našich menších konkurentů daně a zákony moc neřeší, protože je přeci lepší nebýt plátce DPH a mít o 21 % větší konkurenční výhody.

Na obchody jsme tak pořídili terminály napojené na EET a je to. Pár tisíc a vše vyřešeno. Ale ty e-shopy se vám nepovedly, pánové. A nejhorší je, že oni už to tuší. A brzy to změní. Jenže my už budeme mít za desítky tisíc zbytečně naprogramované systémy. A jsem moc zvědavý, kdo nám pak ty vyhozené desítky tisíc vrátí.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).