Hlavní navigace

Dioxiny z Německa? Jen zlomek jedů, které jíme

18. 1. 2011
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Aktuálním tématem jsou dioxiny. Podle zprávy sdružení Spotřebitel.net, nejsou jedinými jedy v potravinách, které do žaludku spotřebitelů nepatří. Zde je výběr dalších prokázaných jedů:

Acrylamid – sloučenina je obecně považována za (potenciální) kancerogen, byla v poslední době prokázána v bramborových chipsech.

Dusičnany, dusitany, kuchyňská sůl – sloučeniny dusíku a kyslíku. Množí se pozorování, že příjem slaných jídel signifikantně zvyšuje riziko rakoviny, přednostně žaludku. Obdobně to platí pro dusičnany a dusitany.

Olovo – ovoce i krmivo získané ze zdroje ležícího několik desítek metrů od frekventované silnice je možné považovat za olovem zamořené.

Glutamát – nejedovatá látka užívaná běžně v čínských restauracích. U citlivých jedinců může vyvolat intenzívní bolesti hlavy a nevolnost. Hovoří se o „syndromu čínské restaurace“.

Hliník – v nerozpustné formě neškodný, vysoká koncentrace byla objevena v jednom druhu čínských nudlí.

Hormony, antibiotika, steroidy – přidávají se do krmiv zvířat, do potravin se následně dostávají takříkajíc načerno.Mohou vést k alergiím, resistenci na to či ono antibiotikum, dokonce i k nádorovému bujení.

Ryby, léky, antibiotika – zbytky léčiv z nemocnic i z domácností se dostávají do řek. „Kdyby se skutečně pravdivé detailní údaje o vzniku a složení potravin (zde konkrétně rybích výrobků), dostaly čitelně na obaly, nejdříve by se asi vyčistil trh, pak příroda a nakonec snad i „těla spotřebitelů“,“ informuje Rudolf Zemek ze sdružení Sdružení – spotrebitel.net. Dodává, že ve sladkovodních rybách se občas překvapivě prokáže přítomnost hormonů nebo antidepresiv a léků nezachytitelných čističkami.

Autor článku

Kolektiv autorů serverů Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz. Rozhovor s vaší firmou na Podnikatel.cz? Vyzkoušejte Videobiz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).