Hlavní navigace

Dlouhá studia a do důchodu daleko. Trh práce se musí prát se stárnutím populace

5. 8. 2019
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Podle dat z Českého statistického úřadu se zvyšuje jak zaměstnanost, tak věk pracujících. Co vše za tím stojí?

Zaměstnanost se ve druhém čtvrtletí tohoto roku meziročně zvýšila téměř o 7 tisíc osob a počet nezaměstnaných se snížil o necelých 16 tisíc. Obecná míra nezaměstnanosti je tedy 1, 9 % a nezaměstnaných je 102,4 tisíc osob.

Faktorů je mnoho

Průměrný věk zaměstnaných se od roku 2010 zvýšil o dva roky, a to na 43,3 let. Vyšší je průměrný věk pracujících žen (43,7) než mužů (42,9 roku). Je to dáno zejména tím, že v mladším věku jsou ženy na rodičovské, starají se o děti a rodinu, a nejsou tak v zaměstnání, dodává Dalibor Holý, ředitel odboru statistiky trhu práce ČSÚ. Za změnami ve věkové struktuře pracujících jsou hlavně demografické faktory, ale také prodlužující se doba přípravy na výkon budoucího zaměstnání a zvyšování věkové hranice pro odchod do starobního důchodu.

Snížil se také počet pracujících ve věku do 40 let, a to zejména proto, že nejsilnější ročníky narozené v první polovině 70. let se již přesunuly do vyšší věkové kategorie. Výrazně, a to o 24 tisíc, se zvýšil i počet pracujících ve věku 55–59 let a vzrostl také počet pracujících ve věku 65 a více let.

Nejen mezi maminkami nebo lidmi nad 50 let jsou oblíbené zkrácené úvazky. Přečtěte si o nich více v článku Lovíte lidi mezi maminkami, studenty a generací 50+? Nabídněte zkrácené úvazky

Stárnou zaměstnanci i podnikatelé

Zaměstnanost se liší také podle odvětví – meziročně se zvýšil počet pracujících v terciárním sektoru služeb (o 27,9 tisíc). Nejvíce pak v sekci zdravotní a sociální péče, ale také v dopravě a skladování nebo v rámci ubytování, stravování a pohostinství. Naopak v sekundárním sektoru průmyslu a stavebnictví zaměstnanost meziročně klesla, a to o 7,4 tis. osob. Zatímco ve zpracovatelském průmyslu počet pracujících vzrostl, ve stavebnictví došlo k poklesu. V primárním sektoru se počet pracujících meziročně snížil o 13,4 tis.

WT100 tip temata

Důvodům stárnutí podnikatelské populace jsme se věnovali v článku Podnikatelská populace stárne rychleji než populace zaměstnanecká. Co s tím?

O 14 tisíc se zvýšil počet zaměstnanců (na 4 403,2 tis.), ale klesaly počty podnikatelů. Těch se zaměstnanci ubylo 3,3 tisíc a jejich průměrný věk se pak ve 2. čtvrtletí 2019 zvýšil o 3,7 roku na 49 let. U podnikatelů bez zaměstnanců došlo k poklesu o 2,4 tisíc a jejich věk se zvýšil o 2,6 roku na 45,8 roku. Průměrný věk zaměstnanců se pak ve stejném období zvýšil o 1,8 roku na 42,7 roku. Ve všech zmíněných skupinách je vyšší průměrný věk žen než mužů.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).