Hlavní navigace

Dlouhodobě nezaměstnaných je o třetinu méně

20. 10. 2008
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Lidí, jež jsou nezaměstnaní déle než rok, je o třetinu méně. Pokles byl zaznamenán po zavedení změn v sociálním systému po 1. lednu 2009. Nyní je pokles dlouhodobě nezaměstnaných výraznější než pokles celkového počtu nezaměstnaných. Tento dlouhodobý jev byl přitom po léta největším problémem na trhu práce.

Těch, kteří se řadí do skupiny dlouhodobě nezaměstnaných je na trhu práce o třetinu méně. Právě jejich vysoký počet znamenal na pracovním trhu největší problém. Jejich podíl byl totiž ve výši 43 % z celkového počtu nezaměstnaných. Tento příznivý vývoj byl způsoben zavedením změn v sociálním systému po 1. lednu 2008, informuje Ministerstvo práce a sociálních věcí. Pokles dlouhodobě nezaměstnaných je nyní vyšší než snižování celkového počtu nezaměstnaných. Ten je v meziročním srovnání ve výši 19,7 %. Podíl uchazečů evidovaných na úřadu práce déle než rok se v meziročním srovnání snížil o 29,1 %.

Za tímto příznivým trendem stojí zpřísnění podmínek pro osoby pobírající dávky pomoci v hmotné nouzi, které jsou dlouhodobě nezaměstnané a jejich aktivita k získání příjmu vlastní prací je nízká nebo žádná. Pokud nepracují po jeden rok a déle, vychází se při stanovení dávek pouze z hranice existenčního minima, které je ve výši 2020 korun. V rámci změn se také zrušilo ustanovení, které po 12 měsících dávku pomoci v hmotné nouzi zvyšovalo o 600 korun. Další opatření, která by tento vývoj měla podpořit jsou očekávána v souvislosti se změnou zákona o pomoci v hmotné nouzi a zákona o zaměstnanosti, které schválila Poslanecká sněmovna a Senát. Čtěte více: Sledujte informační kampaň k programům Evropského sociálního fondu

Autor článku

Redaktor/ka již pro server Podnikatel.cz nepracuje. 

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).