Hlavní navigace

Dlouhodobé smlouvy brání prodejům pozemků

28. 10. 2008
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Dlouhodobé nájemní smlouvy s platností až na dvacet let ztěžují vlastníkům zemědělské půdy její prodej. Pozemek, který je takovouto smlouvou zatížen, se někdy prodává až za třikrát nižší cenu než ten, který na sobě toto břímě nenese.

Dlouhodobé nájemní smlouvy a smlouvy s dlouhou výpovědní lhůtou komplikují vlastníkům půdy její prodej, uvedl pro agenturu Mediafax šéf jediné tuzemské firmy specializované na prodeje zemědělských pozemků, Jaroslav Urban ze společnosti Farmy.cz. Uvedené smlouvy totiž mohou výrazně snížit cenu těchto pozemků. Přestože chápu i pohled uživatelů a jejich potřebu mít zajištěny pozemky na delší dobu, například kvůli investicím do půdy, považuji obdobné nájemní smlouvy za odporující dobrým mravům, uvádí Urban s tím, že často je hlavní motivací nájemníka udržet nájemné na netržní úrovni či zabránit prodeji pozemků třetí osobě a získat prospěch na úkor vlastníka.

K názoru na tento druh smluv se přidal i předseda Svazu vlastníků půdy a soukromých rolníků (SVPSR) František Janda. Podle něj jsou v rozporu s občanským zákoníkem. Vlastník ale může smlouvu o pronájmu půdy vypovědět například z důvodu, že na ní uživatel špatně hospodaří, doplňuje Janda, podle nějž dochází v Čechách ke znehodnocování statisíců hektarů půdy, aniž by o tom vlastníci věděli. SVPSR se proto bude snažit zaměřit své aktivity na pomoc vlastníkům půdy při prodeji jejich pozemků a uzavírání smluv. Čtěte více: Oko za oko, pozemek za pozemek

Autor článku

Redaktor/ka již pro server Podnikatel.cz nepracuje. 

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).