Hlavní navigace

exPRESS: Dluh Česka se každou vteřinu zvyšuje o 6342 korun

31. 7. 2009
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

 Autor: 258398
Podle aktualizované predikce ministerstva financí klesne letos česká ekonomika o 4,3 procenta. Kvůli tomu bude muset resort přepočítat rozpočet na příští rok a vyhlídky nejsou zrovna růžové, stejně jako veřejný dluh, který stále roste.

Zadlužení Česka roste každou vteřinu o 6342 korun »

Veřejný dluh zvýšil rychlost svého růstu. Zatímco původně rostlo zadlužení českého státu 5705 Kč za vteřinu, v současnosti se dluh zvyšuje každou sekundou u 6342 korun. Vyplývá to z počítadla na internetových stránkách www.verejnydluh­.cz.

Ke konci roku počítám s veřejným dluhem kolem 1,3 biliónu korun. Propad daňových příjmů a dlouhodobě laxní přístup ke skutečným úsporám, to jsou hlavní důvody, proč jsme přeřadili na vyšší stupeň, domnívá se Aleš Michl, analytik Raiffeisenbank. Podle Michla tak hrozí, že stávající hospodářský cyklus bude mít tvar „W“. To by znamenalo, že po oživení ekonomiky by opět přišel pád do recese.

exPRESS - Koleje 01
Finanční krize

Podnikatelská důvěra v tuzemskou ekonomiku v červenci vzrostla

Podnikatelé v současnosti více věří domácí ekonomice než spotřebitelé. Alespoň tak to vyplývá z dnešních údajů Českého statistického úřadu. Podle jeho souhrnného ukazatele důvěry se důvěra v českou ekonomiku zvýšila v porovnání s předchozím měsícem o celkových 0,8 bodu.

Malé e-shopy se potácí nad propastí, rozhodující budou Vánoce

Některé internetové obchody se začínají dostávat do potíží. Zvyšující se konkurence, menší ochota zákazníků utrácet a nízké marže začínají dopadat především na malé e-shopy, které se začínají obávat o svou budoucnost.

Současně s krizí klesá i počet pojištěných subjektů

Placení zákonného pojištění odpovědnosti pro případ pracovního úrazu je povinností každého zaměstnavatele. Pojištění vzniká uzavřením prvního pracovního poměru. Sankce za nepřihlášení k pojištění rozhodně nejsou malé.

Pražská burza prolomila po necelém roce hranici 1000 bodů

Pražská burza se dnes po devíti měsících opět dostala přes „magickou“ hranici 1000 bodů. Těsně před desátou hodinou hlavní index PX vzrostl na 1001,2 bodu a dosáhl tak hranice, na které pražská burza nebyla od loňského října.

exPRESS - Koleje 02
Legislativa a státní správa

Ministerstvo financí bude předělávat návrh rozpočtu pro příští rok

Do 17. srpna musí resort ministra financí Eduarda Janoty připravit nový návrh státního rozpočtu pro příští rok. Vláda ho následně projedná na svém zasedání 24. srpna. Podle aktualizované predikce ministerstva klesne česká ekonomika o 4,3 procenta. V příštím roce však zaznamená už růst, bude však jen v řádu desetin procenta.

O peníze z evropské kasy je v programu Adaptabilita obrovský zájem

Šance získat peníze z operačního programu Adaptabilita bude sázkou v loterii. Hlavní město Praha, které přijímalo žádost v rámci druhé výzvy programu, registruje celkem 764 projektů, které se utkají celkem o 680 milionů korun. Uspět však mohou jen ty nejpřínosnější projekty, které usnadní například znevýhodněným osobám uspět v zaměstnání, zkvalitní výuku na školách nebo umožní další vzdělávání zaměstnanců.

Zemědělci získali od státu podporu přesahující půl miliardu korun

Nové státní programy podpory poslaly na konta zemědělcům 552 milionů korun. Tyto peníze jsou určeny na pomoc v době finanční krize, kterou letos na jaře schválila vláda. Podporu poskytuje Podpůrný a garanční rolnický a lesnický fond (PGRLF). Její celková výše by měla dosáhnout 2,6 miliardy korun.

Prvních šest měsíců roku 2009: Česko získalo z EU o 29 mld. korun více, než do ní odvedlo

Česká republika získala z Evropské unie za prvních šest měsíců o 29,1 miliard korun více, než do jejího rozpočtu sama odvedla. Dosáhla tak nejlepšího výsledku od roku 2006, kdy se začal tento pololetní údaj sledovat.

MM červen tip 1

exPRESS - Koleje 03
Provoz firmy

Němečtí maloobchodníci spustili letní výprodeje

Maloobchodní řetězce začaly vyprodávat letní zboží. Rituál letních výprodejů byl přitom v Německu vždy výsadou posledního červencového a prvního srpnového týdne. Od roku 2004 se s různými odstupňovanými akcemi začínají již dříve.

Tiché víno s etiketou vaší firmy patří mezi reklamní předměty

Výdaje na reklamní předměty, které jsou opatřeny obchodním jménem nebo ochrannou známkou poskytovatele předmětu, jsou daňově účinné. Zákon o daních z příjmů však tyto výdaje limituje.

Následujte nás

Jste uživateli sociální sítě Facebook.com či mikroblogovacího systému Twitter.com? Přidejte si nás. Získáte tak exkluzivní informace s předstihem. Prostřednictvím obou služeb zároveň pravidelně vyzýváme čtenáře ke spolupráci na redakčním obsahu, staňte se jedním z nich.

Facebook - follow us

Twitter - follow us

Anketa

Kdo podle vás může za současnou finanční krizi?

Autor článku

Šéfredaktor Podnikatel.cz a BusinessCenter. 

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).