Hlavní navigace

Dlužníků přibývá, firmy ve vymáhání přitvrzují

21. 9. 2011
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Přestože dlužníků v poslední době přibývá, firmy řeší svoje pohledávky stále rychleji a efektivněji. Shodli se na tom zástupci firem, jež mají správu a vymáhání pohledávek na starosti. Razantní postup je nezbytný, protože nedostatek cash flow by mohl ohrozit jejich vlastní existenci.

Základem české ekonomiky jsou malé a střední firmy. Ty tvoří téměř 99,8 % všech podnikatelských subjektů. Největší podíl pak tvoří tzv. mikropodniky do 10 zaměstnanců. A právě tyto malé společnosti jsou na včasné úhradě pohledávek závislé.

Odborníci doporučují možné cesty k rychlému a účinnému vymáhání pohledávek:

  • vytvoření specializované pracovní pozice zaměřené na správu a vymáhání pohledávek (majitel nebo účetní při svém vytížení na tuto práci nemusí stačit)
  • najmout si specializovanou advokátní kancelář s bohatými zkušenostmi (není pravdou, že jsou takové služby pro malé společnosti finančně nedostupné)
  • neplatit vymahačským agenturám peníze předem (přistoupit na individuální dohodu např. v procentech po odvedení práce, případně se řídit vyhláškou ministerstva spravedlnosti, která určuje výši advokátní odměny)
  • před podáním žaloby zaslat svému obchodnímu partnerovi několik upomínek
  • využít elektronického platebního rozkazu (klient nascanuje veškeré dokumenty k případu a pošle je e-mailem svému advokátovi. Lhůta do vydání rozhodnutí soudem pohybuje v rozmezí od 3 do 7 měsíců)

O vymáhání pohledávek čtěte také: Trápí vás dlužníci? Zatočte s nimi, dokud je čas

Autor článku

Kolektiv autorů serverů Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz. Rozhovor s vaší firmou na Podnikatel.cz? Vyzkoušejte Videobiz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).