Hlavní navigace

Dnes je poslední den na podání přehledů. Jak uhradit pojistné a co si ohlídat?

2. 5. 2018
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: www.shutterstock.com, podle licence: Rights Managed
2. květen je nejzazším termínem pro podání přehledů o příjmech a výdajích pro pojišťovnu a ČSSZ. Jak zaplatit doplatek na pojistném a na co si dát pozor?

Nejzazší termín podání přehledů o příjmech a výdajích na začátku května se týká těch, kteří nevyužili služeb daňového poradce. Pokud vyjde v přehledu doplatek, je nutné jej uhradit do osmi dnů po podání tiskopisu.

Psali jsme: Na doplatek na pojistném máte 8 dní po podání přehledů. Co když se zpozdíte?

Jestliže podá OSVČ přehled v poslední možný den, tedy právě dnes 2. května, musí pojistné zaplatit do 10. května.

Pokud se s podáním přehledů OSVČ opozdí nebo na tuto povinnost zapomene, Česká správa sociálního zabezpečení i zdravotní pojišťovna zpravidla posílají upozornění, kterým podání přehledů připomenou. 

Jak lze pojistné doplatit?

Co se týče možností, pro platbu pojistného je možné využít několik alternativ.  Kromě klasické platby na pokladně příslušné okresní správy můžete uhradit pojistné složenkou. Nabízí se samozřejmě taky nejpohodlnější varianta, tedy bankovním převodem. 

Pozor na variabilní symbol

V případě platby složenkou nebo převodem buďte ale obezřetní. Podmínky se u ČSSZ a zdravotních pojišťoven liší. U ČSSZ musíte peníze zaslat na příslušné územní pracoviště, kde jste hlášen. Seznam kontaktů a příslušných bankovních účtů naleznete na stránkách ČSSZ. Účet, na který poslat doplatek zdravotního pojištění, zjistíte na stránkách své zdravotní pojišťovny.

Psali jsme: Při platbě doplatku na sociálním si ohlídejte správnost variabilního symbolu

Při platbě ČSSZ musíte rovněž vyplnit variabilní symbol. Ten vám sociálka dala již při registraci a vždy ho uvádí v korespondenci s vámi. Právě u variabilních symbolů je situace u zdravotních pojišťoven odlišná. Jako variabilní symbol totiž funguje rodné číslo bez lomítka.

Myslete na změnu zálohy

Po podání přehledů je nutné také změnit zálohy. U sociálního pojištění se nová záloha platí prvně za měsíc, ve kterém byl podán přehled o příjmech a výdajích. Pokud pro vás platí minimální vyměřovací základ a vyšla vám záloha nižší než minimální, platíte právě minimální. 

U zdravotního pojištění měla být minimální výše změněna už za leden. Pokud v přehledu vyšla částka vyšší, je nutné ji změnit. Nové zálohy se stejně jako u sociálního pojištění platí poprvé za kalendářní měsíc, ve kterém byl nebo měl být podán zdravotní pojišťovně přehled o příjmech a výdajích.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).