Hlavní navigace

Dnes nejpozději musí živnostníci odevzdat své první kontrolní hlášení

25. 4. 2016
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

 Autor: www.shutterstock.com, podle licence: Rights Managed
Plátci DPH fyzické osoby dnes nejpozději musí odevzdat své historicky první kontrolní hlášení. Většina z nich to však nechává na poslední chvíli.

Většina plátců DPH, které podávají kontrolní hlášení čtvrtletně, nechala své úplně první kontrolní hlášení až na dnešek. Přitom právě dnes je oficiálně poslední termín, kdy kontrolní hlášení musejí odezvdat. 

Ještě v pátek evidovala Finanční správa pouze více než třetinu odevzdaných hlášení, ale do toho počtu započítává i měsíční plátce, kteří si na nové povinnosti již zvykli. Celkově se kontrolní hlášení týká půl milionů plátců DPH. Jak píše ČTK, v lednu podalo kontrolní hlášení zhruba 245 000 plátců DPH. V lednu však 10 000 plátců DPH kontrolní hlášení nepodalo. 

Ilustrační obrázek
Autor: www.shutterstock.com, podle licence: Rights Managed

Ilustrační obrázek

Čtěte také: Statisíce plátců DPH musí podat své první kontrolní hlášení. Kdo se mu vyhne?

Ne všech plátců DPH se ale hlášení týká. Kontrolní hlášení podává každý plátce DPH, pokud:

Kontrolní hlášení bude muset podávat každý plátce DPH, pokud:

  • uskutečnil zdanitelné plnění s místem plnění v tuzemsku, nebo přijal úplatu přede dnem uskutečnění tohoto plnění (tj. vyplňuje řádky 1, 2 nebo 25 daňového přiznání k DPH),
  • přijal zdanitelné plnění s místem plnění v tuzemsku, nebo poskytl úplatu přede dnem uskutečnění tohoto plnění (tj. vyplňuje řádky 40, 41 nebo 10 a 11 daňového přiznání k DPH) nebo přijetí plnění, u nichž příjemci (plátci) vzniká povinnost přiznat daň podle § 108 odst. 1 písm. b) a c), a to z řádků 3, 4, 5, 6, 9, 12 a 13 daňového přiznání k DPH),
  • ve zvláštním režimu pro investiční zlato přijal zprostředkovatelskou službu, u které byla uplatněna daň podle § 92 odst. 5, uskutečnil dodání investičního zlata osvobozeného od daně, u kterého má nárok na odpočet daně podle § 92 odst. 6 písm. b) a c), nebo investiční zlato vyrobil nebo zlato přeměnil na investiční zlato podle § 92 odst. 7.

Hlášení se naopak nebude týkat:

Existují navíc ale i plátci DPH, kteří kontrolní hlášení nebudou muset podávat. Kontrolní hlášení nebude muset vyplňovat a odesílat plátce, který například

  • uskuteční pouze plnění osvobozená od daně bez nároku na odpočet daně podle § 51, nebo plnění osvobozená od daně s nárokem na odpočet daně podle § 63,
  • neuskutečnil za zdaňovací období žádná zdanitelná plnění s místem plnění v tuzemsku a nepořídil zboží z jiného členského státu.

Obecně platí, že pokud podáváte nulové daňové přiznání, nevzniká vám povinnost podání kontrolního hlášeníJe zřejmé, že údaje v kontrolním hlášení musí plně odpovídat hodnotám, které jsou uváděny v konkrétních řádcích DAP. Z toho důvodu lze pro zjednodušení připustit následující souvislosti, radí finanční správa.

Pozor na termín i strukturu kontrolního hlášení

Pokud se živnostník se u svého prvního kontrolního hlášení splete, sankce mu zatím nehrozí. A to ani v případě, že nedodrží svůj úplně první termín odevzdání hlášení. Sankce ve výši 1000 korun bude prominuta, pokud plátce sám svou chybu napraví, aniž by byl úřadem vyzván.

V případě pokuty ve výši 1000 Kč bude tolerováno jedno pochybení pro daný kalendářní rok. Správce daně toto zohlední automaticky bez nutnosti podávat žádost. To však nebude platit pro strukturu kontrolního hlášení. Od 1. května už bude nutné dodržovat přesnou strukturu podání. Nabude účinnost norma, která toto požaduje. 

Doposud platí, že nedodržení předepsané struktury se považuje za účinné podání. Kdo předepsanou strukturu nedodrží, riskuje sice sankci, nikoli však neúčinné podání. To se ale brzy změní a podání učiněná v rozporu se stanovenou XML strukturou budou považována za neúčinná. Na plátce DPH tedy bude pohlíženo, jako kdyby podání neučinil a hrozí mu tak sankce, které se s nedodržením povinností pojí.

Čtěte více: Plátci DPH, pokud neučiníte podání v předepsané struktuře, bude neúčinné

Kontrolní hlášení je speciální daňové tvrzení, které nenahrazuje řádné daňové přiznání k DPH ani souhrnné hlášení. V souvislosti s režimem přenesení daňové povinnosti však kontrolní hlášení nahrazuje původně samostatný výpis z evidence pro účely DPH. Kontrolní hlášení je podáváno pouze elektronicky, a to ve formátu a struktuře zveřejněné správcem daně.

Autor článku

Šéfredaktor Podnikatel.cz a BusinessCenter. Napište mu přes LinkedIn.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).