Hlavní navigace

Dnes poslední termín pro přiznání daně z nemovitých věcí. Může se týkat i vás

1. 2. 2016
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

 Autor: www.shutterstock.com, podle licence: Rights Managed
V letošním daňovém přiznání daně z nemovitých věcí jsou změny. Povinnost může mít i ten, který jinak daňové přiznání nepodává. V čem jsou tedy změny?

Pokud jste si pořídili nemovitost nebo jste provedli jakékoli změny, co se týká nemovitých věcí, máte povinnost podat daňové přiznání. Letos se však tato povinnost týká i dalších poplatníků. Termín pro podání daňového přiznání k dani z nemovitých věcí končí dnes.

Ilustrační obrázek
Autor: www.shutterstock.com, podle licence: Rights Managed

Ilustrační obrázek

Letos se podání týká i těch, kteří by jinak tuto povinnost neměli. Konkrétně se jedná o následující změny, které ovlivňují výši daně a u kterých má poplatník povinnost podat daňové přiznání na rok 2016:

  • Předmětem daně ze staveb a jednotek je od 1. ledna 2016 i část budovy nebo inženýrské stavby uvedené v příloze k tomuto zákonu nebo součást jednotky, je-li dokončená nebo užívaná, což má vliv i na zdanění stavebního pozemku jako předmětu daně z pozemků (čtěte více na stránkách finanční správy).
  • Změny u stavebních pozemků:

  • Stavební pozemky, které jsou určené k zastavění stavbami osvobozenými podle § 9 odst. 1 písm. i) nebo j) zákona, tj. například stavby vodáren, úpraven vody, kanalizačních zařízení, rozvodných zařízení, nebo stavby pro veřejnou dopravu – od 1. 1. 2016 nejsou tyto pozemky považovány za stavební pozemky pro účely daně z nemovitých věcí.

Od 1. ledna navíc došlo k upřesnění použití základní sazby daně u tzv. podnikatelských staveb a jednotek ve vazbě na jejich zařazení v obchodním majetku. V některých případech to rovněž může znamenat, že poplatník má za povinnost podat přiznání.

Čtěte více: Připravili jsme last – minute souhrn, jak na daň z nemovitých věcí na rok 2016

V případě, že v průběhu dneška nestihnete přiznání k dani z nemovitých věcí podat, pokutě se zatím vyhnete. Pokuta se připisuje až po pěti dnech od termínu, kdy mělo být přiznání nejpozději podáno. Teprve poté finanční úřad předepíše pokutu ve výši 0,05 procenta vyměřené daně, nejvíce však pět procent vyměřené daně. V případě, že by vypočtená pokuta byla menší než 200 korun, úřad ji nepředepíše. 

skoleni_20_9

Pokud však na daňové přiznání zapomenete úplně, čeká vás minimální pokuta ve výši 500 korun

Daň z nemovitých věcí (dříve daň z nemovitosti) se skládá ze dvou dílčích daní – daně ze staveb a daně z pozemku. Každá z daní má odlišný způsob danění. Povinnost platit tyto daně vzniká na základě vlastnického nebo uživatelského vztahu k majetku a jejich úhrada je vyžadována bez ohledu na příjmy vlastníka.

Základem daně ze stavby a jednotek je výměra půdorysu nadzemní části stavby v m2, a to podle stavu k 1. lednu zdaňovacího období. Jde-li o byt nebo o samostatný nebytový prostor, je základem daně výměra podlahové plochy bytu v m2 nebo výměra podlahové plochy samostatného nebytového prostoru v m2 vynásobená koeficientem 1,20. Základ daně z pozemků je buď hodnotový (v Kč) nebo vyjádřený ve fyzických jednotkách (m2) v závislosti na typu pozemku.

Čtěte více: Všechny články na téma daň z nemovitých věcí

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).