Hlavní navigace

Dnes slavíme den daňové svobody, drobné podnikatele ale růžová budoucnost nečeká

10. 6. 2014
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

 Autor: 329515
Oproti loňsku slavíme den daňové svobody o jeden den dříve. Výše zdanění podnikatelů sice nyní patří k nejnižším v Evropě, hlavně OSVČ však čeká přitvrzení.

Češi mohou začít “slavit”, protože dnes končí s vyděláváním pro stát a nyní už jedou sami na sebe. Právě úterý 10. června je totiž letos podle Liberálního institutu dnem daňové svobody. Jedná se o den, který iktivně rozděluje rok na dvě části. První část, do dne daňové svobody, lidé pracují pouze pro stát a odvádějí mu tak všechny své příjmy. V druhé části roku, tedy ode dneška, pak konečně začínají vydělávat sami na sebe. Oproti loňsku se Česko o jeden den přiblížilo začátku roku. Zdanění podnikatelů má Česko sice jedno z nejnižších Evropě, zároveň je však brzdí vysoké zdanění práce. V příštích letech se dá navíc očekávat, že především vůči drobným podnikatelům vláda přitvrdí.

Nejméně platí státu v Jižní Koreji

Čeští daňoví poplatníci letos vydělávali na stát v průměru 160 dní, tedy o jede méně než v loňském roce. Tento posun je dán součtem dvou faktorů, které působí stejnosměrně. Jedním z nich je úsilí nové vlády o odpovědnější chování na straně veřejných výdajů v roce 2014, druhým je zlepšený výhled vývoje hrubého domácího produktu v letošním roce, vysvětluje Aleš Rod z Centra ekonomických a tržních analýz, které se na kalkulacích Dne daňové svobody podílí.


Autor: Liberální institut, podle licence: Public domain

Den daňové svobody slavíme letos o den dříve.

V porovnání s dalšími zeměmi se Česko pohybuje zhruba někde ve středu pomyslné tabulky. Nejdříve den daňové svobody slaví v Jižní Koreji, tento rok již 22. dubna. Z Evropy pracovali na stát nejkratší dobu Švýcaři, a to do 4. května. Nejdéle naopak na stát vydělávají skandinávské země, konkrétně Dánsko (do 30. července) a Finsko (do 3. srpna).

Podle Patria Finance zůstal DDS letos stejný

Den daňové svobody počítá také společnost Patria Finance. Na rozdíl od Liberálního institutu však používá jinou metodiku Konkrétně dělí rok na dvě části v poměru odpovídajícímu podílu celkových daňových příjmů a čistého národního důchodu. Rozdíl oproti Liberálnímu institutu je tedy ten, že Patria Finance bere v potaz příjmy státu, zatímco Liberální institut výdaje státu. Podle výpočtů Patria Finance vychází letošní den daňové svobody na 27. června, tedy na stejný den jako vloni.

Čtěte také: Nejvíce na dani z příjmů zaplatila Česká spořitelna, Agrofert není ani v TOP 10

Nízké zdanění podnikatelů kompenzuje vysoké zdanění práce

Jak ukazují statistiky OECD, ve složené daňové kvótě se Česko pohybuje spíše v horní polovině (tedy má vyšší zdanění). Podíl daňových příjmů na HDP činil v roce 2012 celkem 35,5 %. Vysoké máme zdanění práce, a to hlavně u bezdětných vydělávajících, kteří nedosahují průměrný příjmů. Plány a návrhy vlády naznačují, že se v tomto ohledu nezmění nic ani do budoucna. 

Čtěte také: Andrej Babiš couvá, OSVČ s paušály základní sleva na dani zůstane

Zdanění příjmů podnikatelů se naopak pohybuje na nízké úrovni a patří k nejnižším Evropě. Daň z příjmů právnických osob totiž už řadu let činí 19 % a níže ji mají jen v Irsku a Slovinsku. Zatímco firmy se vyšších odvodů prozatím obávat nemusí, vláda už oznámila, že omezí výdajové paušály živnostníků. Nově budou všechny zastřešeny na úrovni 2 milionů korun. Na vládu navíc tlačí odbory, aby zvýšila OSVČ odvody do státního rozpočtu. Zvýšit odvody živnostníkům požaduje dlouhodobě i vládnoucí sociální demokracie a dokonce i některé podnikatelské svazy.

Myslíte, že daně podnikatelům v příštích letech...

Autor článku

Zástupce šéfredaktora Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).