Hlavní navigace

Dnes vyprší lhůta pro podání přehledů pro ty, kteří odložili přiznání k dani

1. 8. 2018
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Právě dnes je pro poplatníky, kteří využili služeb daňového poradce, nejzazší termín pro podání přehledů o příjmech a výdajích. Dokdy musí uhradit doplatek?

Přehled o příjmech a výdajích za rok 2017 by měla mít jak Česká správa sociálního zabezpečení, tak zdravotní pojišťovna, kde je poplatník registrován. 

Přehledy o příjmech a výdajích za rok 2017 pro Českou správu sociálního zabezpečení je nutné odevzdat nejpozději do jednoho měsíce od doby, kdy měli podnikatelé podat daňové přiznání. Termín 1. srpna se týká těch, kteří odložili svou povinnost podat daňové přiznání. Tiskopis tak mohli na finanční úřad dodat nejpozději do 2. července. 

Čtěte také: Nezapomeňte změnit výši záloh na pojistné. Koho se změna týká?

Pojistné se doplácí do 8 dnů od podání přehledů

Co se doplatku pojistného týká, platí, že musí být uhrazeny do 8 dnů od reálného odevzdání přehledů. Jestliže podá OSVČ přehled, v tomto případě využívající služeb daňového poradce, v poslední možný den, tedy 1. srpna, musí pojistné zaplatit do 9. srpna. 

Při platbě doplatku na sociálním si ohlídejte správnost variabilního symbolu

Za den platby se považuje den, kdy má ČSSZ nebo zdravotní pojišťovna peníze na účtu. Kdo zaplatí pozdě, může obdržet penále. Výše sankce činí 0,05 % z dlužné částky za každý kalendářní den, ve kterém dluh na pojistném trvá. V případě, že příslušná správa sociálního zabezpečení povolila placení dlužného pojistného ve splátkách, činí penále z takového dluhu 0,025 % z dlužné částky za každý kalendářní den, ve kterém dluh trvá. Penále nabíhá ode dne následujícího po dni splatnosti pojistného do dne úhrady dluhu včetně tohoto dne. Pokuta se ale nepředepíše, pokud částka za jeden kalendářní rok nepřesáhne v úhrnu 100 korun.

Za ignorování povinnosti hrozí vysoké pokuty

V případě zpoždění nenabíhají sankce ihned. ČSSZ i zdravotní pojišťovny podnikatele nejprve upozorní, že přehled nepodali. Pokud by ale podnikatel výzvy ignoroval a přehled nepodal, může dostat pokutu až v řádu desetitisíců korun. Zdravotní pojišťovna může udělit pokutu až do výše 50 000 korun a ČSSZ až 20 000 korun. Při opětovném nesplnění povinnosti až 100 000 korun.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).