Hlavní navigace

Dnešní obchodování je pro burzy sérií tragických rekordů

24. 10. 2008
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Dnešní den je pro burzy dnem pokořování rekordů. Bohužel v tom horším slova smyslu. Rekord v propadu akcií zaznamenala například jihokorejská burza, která klesla o 11 %. V Evropě na pesimistickou náladu poukazuje vývoj indexu FTSEurofirst 300, který ztratil 4,1 %. Mezi bankami jsou na tom nejhůř akcie banky HSBC.

Dnes začalo obchodování na světových burzách velice nepříznivě. Rekordní 11% propad hlásí jihokorejská burza. V Evropě o špatné náladě na finančních trzích hovoří index FTSEurofirst 300, který ztratil 4,1 %. Z bank je na tom s vývojem akcií nejhůře HSBC. Hodnota jejích cenných papírů poklesla už o 8,3 %. O mnoho lépe na tom není ani banka Santander, která ztrácí 6,5 %. Za dnešní obchodování evropský bankovní sektor jako celek klesl o 5,4 %.

Nijak lépe na tom však nejsou ani jiná odvětví. Významné ztráty zaznamenala například i známá elektronická společnost Sony nebo internetový obchodník Amazon. Pražská burza v půl jedenácté zaznamenala úroveň jejího indexu PX pod 800 body. Naposledy se na této úrovni ocitl v roce 2004. Situace se vyvíjí tak, jak se vyvíjí, protože region střední Evropy je nadále pod silným tlakem, a to jak z pohledu akcií, tak z pohledu dluhopisů a střídavě také na měnách, uvedl dnes pro agenturu Mediafax hlavní analytik společnosti Patria Finance David Marek. Trhu nepomáhají především obavy z recese světové ekonomiky. To podle Marka vede ke stahování prostředků z aktiv, kde je míra rizika podle současných kritérií už příliš vysoká. Ze střední Evropy tak mizí peníze zahraničních investorů, což se projevuje i na Burze cenných papírů v Praze.

Autor článku

Redaktor/ka již pro server Podnikatel.cz nepracuje. 

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).