Hlavní navigace

Do 25. května by měla dorazit složenka k dani z nemovitostí. Co když nedorazí?

20. 5. 2020
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Složenky k placení daně z nemovitých věcí by měly být poplatníkům doručeny nejpozději do 25. května. Co dělat, pokud se tak nestane?

Lhůta pro zaplacení daně z nemovitých věcí končí 1. června 2020. Vzhledem k současným mimořádným okolnostem je možné daň uhradit později.

Nepřesáhne-li částka daně 5 000 Kč, je obecně splatná celá do 31. května. Připadne-li poslední den lhůty na sobotu, neděli nebo svátek, je posledním dnem lhůty nejblíže následující pracovní den, v letošním roce připadá poslední den lhůty na pondělí 1. června 2020. Je-li daň vyšší než 5 000 Kč, je splatná ve dvou splátkách (do 31. května a do 30. listopadu), avšak poplatník ji může v termínu do 31. května zaplatit i najednou.

Daně nebo splátky daně, která nepřevýší částku 5000 Kč, obvykle postačí v případě, že se poplatník dostal do tíživé situace, uhradit bez sankce do 31. července 2020, u menších částek i o něco později.

Čtěte také: Berňák doporučuje dva způsoby platby daně z nemovitých věcí

U daně nebo splátky daně vyšší než 5000 Kč se v případě, že se poplatník neočekávaně dostal do finančních potíží, doporučuje využít žádosti o posečkání daně podle § 156 zákona č 280/2009 Sb., daňový řád, v platném znění. U žádostí podaných do 31. července 2020 byl prominut správní poplatek. 

Týká se to většiny poplatníků daně z nemovitých věcí. Poplatníkovi sice v tomto období vznikne nedoplatek na dani, ale vzhledem k mimořádné situaci nebude tento nedoplatek do konce srpna 2020 vymáhán.

Složenky už jsou poplatníkům zasílány

Pokud plátce nevlastní datovou schránku nebo není přihlášen k zasílání údajů o dani z nemovitých věcí prostřednictvím e-mailu, obdržel nebo v nejbližší době obdrží psaní od berňáku. Finanční správa složenky s údaji k platbě daně z nemovitých věcí posílá už nějaký ten týden. Psali jsme: Berňák rozesílá složenky k dani z nemovitých věcí. Nedostanou ji však všichni

Pokud jste však složenku stále ještě nedostali a nedorazí vám do schránky do 25. května, finanční správa doporučuje, abyste se na ni obrátili. Pokud ani k 25. květnu poplatník složenku neobdrží, pak je nutné kontaktovat územní pracoviště místně příslušného finančního úřadu, uvádí Finanční správa ČR. 

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).