Hlavní navigace

Do 31. ledna je nutné nejen podat přiznání k dani silniční, ale také daň uhradit

28. 1. 2019
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Do konce ledna musí podnikatelé, kteří používají vozidlo k podnikání, podat přiznání k dani silniční. Nutné je však také do tohoto termínu daň zaplatit.

Poplatníkem silniční daně je dle § 4 zákona o dani silniční fyzická či právnická osoba, která provozuje vozidlo registrované v České republice a je zapsána v technickém průkazu. 

Poplatníkem daně však může být také zaměstnavatel, který vyplácí cestovní náhrady svému zaměstnanci za použití jeho osobního automobilu při výkonu práce, jestliže daňová povinnost nevznikla již provozovateli vozidla. 

Přiznání k dani silniční je nutné podat nejpozději do 31. ledna. Podnikatel se však může s přiznáním až o pět pracovních dnů beztrestně opozdit. V případě zpoždění se platí pokuta 0,05 % stanovené daně, pokud ale nepřekročí částku 200 Kč, nepředepíše se. 

Dokdy doplatit daň

Do konce ledna musí podnikatelé nejen podat přiznání k dani silniční, ale také daň doplatit. I zde je ale možné se beztrestně opozdit, penále začíná nabíhat až od pátého pracovního dne. Úrok se opět nepředepíše, pokud jeho výše nepřekročí 200 Kč. Pozor též na to, že doplatek obsahuje i prosincovou zálohu, která se neplatí.

Poplatníci silniční daně musí platit zálohy na daň, jejichž výše odpovídá 1/12 roční daňové sazby za každý kalendářní měsíc, ve kterém vozidlo v rozhodném období podléhalo dani silniční. Zálohy se vždy platí za jednotlivá čtvrtletí. V roce 2019 jsou termíny:

  • do 15. dubna (na leden až březen)
  • do 15. července (na duben až červen)
  • do 15. října (na červenec až září)
  • do 16. prosince (na říjen a listopad)

Za měsíc prosinec se již záloha neplatí a platí se s daňovým přiznáním do 31. ledna následujícího roku. Silniční daň mohou podnikatelé též uhradit jednorázově, hned první zálohou ve výši celé roční sazby.

Jak se daň počítá a jaké jsou aktuální sazby Používáte v podnikání automobil? Brzy musíte podat přiznání k dani silniční

Co dalšího přinesl uplynulý týden na serveru Podnikatel.cz?

Daňový balíček přináší změny jak v oblasti daně z příjmů, tak DPH. Účinnost jednotlivých novinek je však rozdílná. Odkdy budou účinné změny u daně z příjmů a DPH, které přináší daňový balíček?

Dárcovstvím krve si můžete snížit základ daně. Požádejte zdravotnické zařízení o potvrzení o darování. Budete ho dokládat k daňovému přiznání. Darovali jste v roce 2018 krev? Zahrňte to do daňového přiznání

Krok za krokem podání ohlášení plnění povinného podílu, postup výpočtu, včetně upozornění na změny platné pro rok 2018. Termín podání i zaplacení se blíží. Zaměstnavatelé a povinné zaměstnávání osob se zdravotním postižením

Finanční správa více než rok neudělovala u kontrolních hlášení nejnižší pokutu 1000 Kč. Důvodem byla úprava daňového systému, která trvala přes rok. U kontrolních hlášení se dlouho nedávala pokuta 1000 Kč, systém se rok upravoval

Existovala řada způsobů, jak změnit stávající karenční dobu, aby se pomohlo zaměstnancům. Vláda vybrala ten, na který nejvíce doplatí podnikatelé. Karenční doba se dala změnit řadou způsobů, vláda vybrala ten nejhorší pro firmy

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).