Hlavní navigace

Do COVID Praha se přihlásilo téměř 400 podnikatelů. COVID III je za dveřmi

Do programu COVID Praha se přihlásilo celkem 363 podnikatelů. Předpokládaná výše zaručovaných úvěrů je tedy 1,8 mld. Kč.
Jana Langerová
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Téměř 90 % žádostí bylo podáno správně. Zamítnuty byly hlavně ty žádosti, kde podnikatelé nedodali potřebné dokumenty.  

Dominoval obor služeb

Většina společností, které se do programu přihlásily, jsou z oboru služeb, jako jsou například maloobchodní prodejny, restaurace, hotely, zdravotnictví, cestovní kanceláře, eventové společnosti, wellness centra a autoservisy. 

Nejčastěji podnikatelé předkládali žádosti o záruky za úvěry do výše 5 milionů korun. Ta nejmenší byla za úvěr ve výši 50 tisíc korun, naopak nejvyšší zaručovaný úvěr dosahoval maximálního limitu programu 15 milionů korun, upřesňuje předseda představenstva a generální ředitel ČMZRB Jiří Jirásek.

Přečtěte si: Po COVID Praha se jen zaprášilo, program se vyčerpal za 10 minut 

Zamítnuto bylo 39 žádostí, a to z těchto důvodů:

  • žadatel nedoložil požadovaný dokument (většinou se jednalo o nedoložení potvrzení financující bankou),
  • žadatel zaslal prázdný dokument bez možnosti jakékoliv identifikace,
  • žadatel chtěl financovat projekt mimo Prahu,
  • žadatel podal žádost po termínu uzavření příjmu žádostí,
  • žadatel podal svou žádost vícekrát (v tomto případě byla zaevidovaná jen jedna a další podání zamítnuta).

COVID III je schválen vládou

Navazující program COVID III na podporu podnikatelů včetně těch aktivních na území hlavního města Prahy byl 22. dubna schválen vládou a měl by být připraven na přelomu dubna a května. 

O COVID Praha najdete více v článku „Geniální“ změna u COVID Praha, řada potřebných nemá šanci na záruky dosáhnout

MM_krize_tip obecny

ČMZRB bude ručit za úvěry komerčních bank a díky nové legislativě EU bude mechanismus mnohem jednodušší a podnikatel bude jednat pouze se svou bankou. Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR k programu na webu uvádí, že se nebude kontrolovat statut MSP a de minimis se nezapisuje. 

Speciál ke koronaviru

Přinášíme rozcestník, který by měl pomoci zorientovat se v základních otázkách, které se týkají finančních úlev a podpory pro OSVČ. Kdy mají OSVČ nárok na ošetřovné? Jakou finanční podporu mohou od státu očekávat? Jak je to s pojistným či odkladem úvěrových splátek? Čtěte nový speciál

Program je připravován pro cílovou skupinu OSVČ a firem do max. 500 zaměstnanců ze všech regionů včetně Prahy. Alokováno je na něj 50 mld. Kč, což znamená, že ČMZRB bude moci zaručit úvěry až v objemu 500 mld. Kč a podpořit tak kolem 150 tisíc OSVČ a podniků.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).