Hlavní navigace

Do konce roku lze žádat o daň za „vylité pivo“ během nouzového stavu

9. 10. 2020
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: Depositphotos
Po jarním nouzovém stavu bylo pivovarům umožněno žádat o spotřební daň za pivo, které neprodaly. Žádat mohou ještě do konce roku.

Na začátku letošního května začal být účinný zákon 229/2020, kterým se mění zákon č. 353/2003 Sb., o spotřebních daních, ve znění pozdějších předpisů, v souvislosti s výskytem koronaviru SARS CoV-2. 

Jedná se o reakci na jarní situaci, kdy v důsledku šíření koronavirové epidemie došlo k negativním dopadům na podnikání pivovarů a restaurací. Ty neměly v důsledku nouzového stavu odbyt pro své pivo, z něhož již zaplatily spotřební daň. Po vyhlášení nouzového stavu ho již ale nemohly dodat svým odběratelům, případně spotřebitelům, a tím dochází k jeho neprodejnosti z důvodu blížícího se konce trvanlivosti. Řada pivovarů se proto rozhodla zdaněné pivo zlikvidovat.

Novela ustanovení zákona o spotřebních daních nově umožní například provozovateli daňového skladu vrátit pivo uvedené do volného daňového oběhu do režimu podmíněného osvobození od daně a získat tak vrácení již zaplacené daně. Kromě již platného je v době koronaviru důvodem i to, že pivo nebylo komu prodávat. Žádost o přepracování či likvidaci podává vlastník daňového skladu celnímu úřadu. 

DPH - školení - listopad

Skutečnost musí být doložena správci daně, pivovaru tak vznikne nárok na vrácení odvedené spotřební daně. Platnost tohoto ustanovení končí posledním dnem roku 2020.

Podnikatel.cz přinesl příběh podnikatele, který se pustil do provozování minipivovaru. Přečtěte si Čelíte vyhoření, pořiďte si pivovar, radí jeden z majitelů Pivovaru Bubeneč

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).