Hlavní navigace

Letecké společnosti začínají šetřit na letenkách

31. 5. 2008
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Letecké společnosti budou od neděle prodávat už pouze elektronické letenky. Završí se tak proces přechodu od papíru na elektronické kódy. Důvodem je především úspora nákladů a jednodušší odbavení cestujících. Na elektronické letenky přecházejí letecké společnosti sdružené v Mezinárodní asociaci letecké dopravy (IATA), která zastupuje většinu aerolinek na světě.

Asociace odhaduje celkové úspory z přechodu na elektronické letenky kolem tří miliard dolarů ročně (48,8 miliardy Kč). V průměru aerolinie za zpracování papírové letenky utratí deset dolarů, za zpracování elektronické pouze dolar. Díky elektronickým letenkám mohou také cestující na letištích využít samoodbavovací kiosky, což znamená pro firmy další úspory.

IATA zastupuje více než 240 aerolinií, jež se na pravidelné mezinárodní letecké přepravě podílejí 94 procenty. Členem asociace jsou i České aerolinie, které před deseti dny oznámily připravenost prodávat do celé své sítě i sítí svých partnerů všechny letenky pouze v elektronické for­mě.

Autor článku

Redaktor/ka již pro server Podnikatel.cz nepracuje. 

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).