Hlavní navigace

Do rozpočtu státu jsme na daních odvedli mnohem víc, brání se živnostníci

7. 1. 2015
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: www.isifa.com, podle licence: Rights Managed
Asociace malých a středních podniků reaguje na výsledek plnění státního rozpočtu za rok 2014. Údaj o tom, kolik odvedly na daních OSVČ, je podle ní zavádějící.

Podle výsledků plnění státního rozpočtu za rok 2014 odvedli živnostníci na daních 600 milionů korun. Tato částka však značí o poklesu vůči předcházejícímu období. A to zvedlo ze židle předsedu Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR Karla Havlíčka. Podle jeho slov je tento závěr založen na chybné úvaze.

Čtěte také: Máme opět komplexní kalendář daně z příjmů a pojištění pro OSVČ v roce 2015

Ilustrační obrázek.
Autor: www.isifa.com, podle licence: Rights Managed

Údaj o částce, kterou odvedly OSVČ do státního rozpočtu, je podle AMSP zavádějící. 

Ti, kteří trvale obviňují živnostníky z nedostatečného odvádění daní a argumentují odvody deset let starými, by se nejdříve měli seznámit s mechanismem vykazování daně z příjmů, všemi vlivy a potom vyřknout závěr, komentuje Havlíček a dodává: Nejenže se porovnává neporovnatelné, ale navíc je výpočet většinou odvozen na základě chybné úvahy. Jakkoliv to zní nelogicky, přesný odvod daně z příjmu OSVČ je díky nastavenému mechanismu v konkrétním roce pouze odhadnutelný, srovnávat v čase je potom úplný nesmysl, neboť v každém roce byl jiný režim daňových výhod nepodnikatelských subjektů, což se na účtu okamžitě projeví.

Mohlo by vás zaujmout: Zpřísnily se sankce za neplnění daňových povinností, zavedla se i nová pokuta

Pro přesný výpočet nelze ztotožňovat příjmy z daně z příjmu fyzických osob s daní od osob samostatně výdělečně činných. Daně z příjmů fyzických osob v sobě sice zahrnuje daně živnostníků, ale je to současně příjmový účet od všech fyzických osob, které podávají daňové přiznání. Hrají tu tedy roli další vlivy, které nesouvisí s podnikáním. Jedná se například o slevu na dani starobních důchodců, o daňové zvýhodnění hypoték apod.

Podle slov Karla Havlíčka je výše uvedená částka 600 milionů z pohledu příjmů do státního rozpočtu v pořádku, ale z pohledu faktického odvodu daně z příjmů OSVČ zcela irelevantní. Skutečný odvod OSVČ v roce 2014 je podle odhadů přibližně 4 miliardy korun.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).