Hlavní navigace

Dobrovolné důchodové pojištění jako předmět dědictví

10. 9. 2012
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Zvažujete od příštího roku vstup do druhého pilíře důchodové reformy? Čtěte, co se stane v případě úmrtí. Získají naspořené peníze dědicové nebo stát?

Důchodová reforma startuje v lednu příštího roku. Zejména se jedná o možnost dobrovolného penzijního spoření v podobě vyvedení 3 % sociálního pojištění (z dnes odváděných 28 % na odvody za sociální pojištění), a to za podmínky dodatečné vlastní platby ve výši 2 %. Těchto (v součtu) pět procent bude odvedeno na zvolené individuální účty vedené u penzijních společností.  Dlouho se diskutovalo o možnosti dědictví naspořených prostředků. Zdědit naspořené prostředky v určitých případech možné bude.

Čtěte také: Od příštího roku bude umožněn odchod do předdůchodu. I pro OSVČ 

Druhý pilíř jako předmět dědictví

Možností dědit se druhý pilíř zásadně odlišuje od pilíře prvního, tj. od státního důchodu. Pokud účastník prvního pilíře zemře, nestávají se prostředky, které v průběhu svého produktivního věku odvedl na odvodech sociálního pojištění, předmětem dědictví. Jiná je situace u účastníků dobrovolného systému. Pokud zemře účastník v průběhu spořící fáze (v době, než mu začne být důchod vyplácen), stávají se naspořené prostředky součástí dědického řízení.

Dědictví v průběhu spořící fáze:

  1. Dědic je rovněž účastníkem důchodového spoření - prostředky (naspořená 3 % + 2 %) jsou převedeny na jeho účet ve II. pilíři.
  2. Dědic není účastníkem spoření - podíl na dědictví je vyplacen v hotovosti. 
  3. Jedná se o dědice – nezletilé děti - prostředky z účtu účastníka jsou vyplaceny během pěti let v pravidelných měsíčních splátkách, tzv. sirotčí důchod.

Čtěte také: Převratná novinka v odvodech za zaměstnance i OSVČ, pojistné finančním úřadům 

Dědictví po penzistovi (v době čerpání penze)

V případech, kdy již začne důchodce ze svých naspořených prostředků čerpat starobní penzi,
mohou být naspořené prostředky součástí dědictví.

  1. Renta na dvacet let – účastník si může zvolit při odchodu do penze, že naspořené prostředky budou rozpočítány na dobu 20 let s měsíční vyplácenou rentou. Jestliže zemře dříve, než si naspořené prostředky stačí vyčerpat, bude zbývající část vyplacena dědici jednorázově. 
  2. Anuita s pozůstalostní penzí na tři roky – pokud si účastník důchodového spoření vybere jako formu výplaty doživotní anuitu s pozůstalostní penzí, po jeho smrti výplata penze nekončí. Další tři roky bude pozůstalostní penze ve stejné výši vyplácena dědici (osobě uvedené ve smlouvě). 
  3. Doživotní penze – tzv. anuita - je doživotní penze vyplácená životní pojišťovnou. Tato varianta umožní doživotní měsíčně vyplácený důchod, který doplní jeho starobní důchod od státu. Nevýhodou je, že penze končí vždy úmrtím a nestává se součástí dědického řízení.

Foto: www.isifa.com

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).