Hlavní navigace

Dohoda o monitoringu dnes podepsána

10. 1. 2009
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Dokument o vytvoření kontrolního mechanismu ohledně ruských dodávek plynu byl dnes v Moskvě podepsán. Ještě dnes se s ujednáním premiér Mirek Topolánek vydal do Kyjeva. Členové monitorovací mise tak již dnes začali vykonávat svou práci na ukrajinské části plynovodu.

Český ministr průmyslu a obchodu Martin Říman a ruský vicepremiér Igor Sečin dnes v Moskvě podepsali ujednání o vytvoření kontrolního mechanismu, jež má za cíl monitorovat přepravu ruského zemního plynu přes Ukrajinu. Premiér Mirek Topolánek se s dohodou ještě dnes vydal do Kyjeva, kde měl již slovně přislíbeno přistoupení Ukrajiny na pobyt monitorovacích misí. Členové mise tak dnes již započali na ukrajinské části plynovodu vykonávat svou práci s vyjádřením Ukrajiny, že jim poskytla veškeré materiály potřebné pro zhodnocení situace. Dokumenty nyní studují odborníci a Ukrajina čeká na jejich přijetí ruskou stranou.

Rusko žádá, aby souhlas s monitoringem Ukrajina vyjádřila písemně. Pak bude cesta k obnovení dodávek již volná. Liší se jen odhady, za jak dlouho ruský plyn po obnovení dodávek dorazí do Evropy. Gazprom tvrdí, že během jednoho dne, Evropská unie je pesimističtější a odhaduje dny tři. Čtěte více: exPRESS: Kohoutky s plynem stále uzavřeny

Autor článku

Redaktor/ka již pro server Podnikatel.cz nepracuje. 

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).