Hlavní navigace

Dojde ke zvýšení cen pronájmů?

30. 8. 2011
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Ceny pronájmů se za posledních deset let až na drobné výkyvy v podstatě nezměnily a k žádným převratům nedojde podle realitních kanceláří ani letos. Podle Miroslava Jonáše, spolumajitele realitní kanceláře M&M Reality, se cenové změny v posledních několika letech odehrávají ve stokorunových relacích, a to jak směrem vzhůru, tak směrem dolů. Výkyv je vždy ovlivněný regionální situací, která se obvykle v horizontu několika týdnů vrátí do původní roviny.

Drobná změna v poptávce nastala v době těsně po začátku krize v roce 2008, kdy řada lidí odsunula koupi bytu na neurčito a raději šla do nájmu. Poptávka po nájmech se pak mírně zvýšila. Jak uvedl serveru Podnikatel.cz Martin Ďuriš, regionální ředitel Realitní kanceláře STING, na tuto skutečnost poměrně rychle zareagovali majitelé bytů, kteří začali své nemovitosti dávat více do pronájmů a zvýšená poptávka se zdravě vyrovnala s nabídkou. Majitelé bytu vědí od makléřů i z nabídky na veřejných serverech velmi dobře a často i přesně, za kolik je byt pronajatelný. Kdo má velké oči, nepronajme. Kdo respektuje situaci na trhu, ten nemá s pronájmem problém. Toto platí i při prodejích, upřesnil serveru Podnikatel.cz Ďu­riš.

školení účto leden 23 Kučerová

Přestože se ceny nájmů prakticky nemění, na trhu rozhodně není nouze o nové trendy. Ve velkých městech se nabídka služeb rozšířila například o nabídku krátkodobých pronájmů. Jedná se hlavně o luxusní zařízené byty určené jak pro jednání, tak pro rekreaci V Praze se k pronájmu nabízí i servis – každodenní úklid, výměny povlečení, praní či vaření. Je to pochopitelně způsobeno atraktivitou metropole. V menších městech je samozřejmě i poptávka po pronájmech menší, tudíž podobné služby ani nejsou nabízeny, vysvětlil Miroslav Jonáš.

Za další trend lze označit také návrat k rodinným domkům, o které mají lidé zájem hlavně na okrajích větších měst. Typickým poptávajícím je podle realitních společností člověk, který se stěhuje i s rodinou za prací na předem daný časový úsek, zpravidla od půl roku do dvou let. Po několika letech se rovněž zvyšuje poptávka po kancelářích v centru měst.

Autor článku

Kolektiv autorů serverů Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz. Rozhovor s vaší firmou na Podnikatel.cz? Vyzkoušejte Videobiz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).