Hlavní navigace

Dokdy musíte doplatit zdravotní pojištění?

28. 3. 2011
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Doplatek zdravotního pojištění musí OSVČ pojišťovně uhradit do 8 dnů po podání daňové přiznání. Přehled o příjmech a výdajích však má delší lhůtu a stačí jej předložit do jednoho měsíce ode dne, ve kterém se mělo podat daňové přiznání (stejný termín platí i pro podání přehledu na sociálku). „Deadlinem“ pro přehled tak je pondělí 2. května.

Nesoulad termínu podání přehledu zdravotní pojišťovně a termínu platby doplatku pojistného vznikl k 1. 1. 2008 novelizací zákona č. 592/1992 Sb. Znamená to, že OSVČ může podat přehled zdravotní pojišťovně později, než je povinna zaplatit doplatek pojistného na zdravotní pojištění, připomíná Jiří Rod, tiskový mluvčí Všeobecné zdravotní pojišťovny ČR.

V případě zpoždění doplatku musí OSVČ počítat s pokutou ve výši 0,05 % z dlužné částky za každý den prodlení. Penále se však neplatí, jestliže částka nepřekročí 100 korun. Pojištěnec, který má například uhradit doplatek ve výši 2 000 Kč a neuhradí jej včas, má stanoveno penále ve výši 1 Kč za každý den prodlení. Penále by se tak předepsalo až po více než 100denním (tedy více než tříměsíčním) prodlení při takto vysokém dluhu, uzavírá Rod.

Autor článku

Kolektiv autorů serverů Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz. Rozhovor s vaší firmou na Podnikatel.cz? Vyzkoušejte Videobiz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).