Hlavní navigace

Dokdy musíte doplatit zdravotní pojištění?

Sdílet

Doplatek zdravotního pojištění musí OSVČ pojišťovně uhradit do 8 dnů po podání daňové přiznání. Přehled o příjmech a výdajích však má delší lhůtu a stačí jej předložit do jednoho měsíce ode dne, ve kterém se mělo podat daňové přiznání (stejný termín platí i pro podání přehledu na sociálku). „Deadlinem“ pro přehled tak je pondělí 2. května.

Nesoulad termínu podání přehledu zdravotní pojišťovně a termínu platby doplatku pojistného vznikl k 1. 1. 2008 novelizací zákona č. 592/1992 Sb. Znamená to, že OSVČ může podat přehled zdravotní pojišťovně později, než je povinna zaplatit doplatek pojistného na zdravotní pojištění, připomíná Jiří Rod, tiskový mluvčí Všeobecné zdravotní pojišťovny ČR.

V případě zpoždění doplatku musí OSVČ počítat s pokutou ve výši 0,05 % z dlužné částky za každý den prodlení. Penále se však neplatí, jestliže částka nepřekročí 100 korun. Pojištěnec, který má například uhradit doplatek ve výši 2 000 Kč a neuhradí jej včas, má stanoveno penále ve výši 1 Kč za každý den prodlení. Penále by se tak předepsalo až po více než 100denním (tedy více než tříměsíčním) prodlení při takto vysokém dluhu, uzavírá Rod.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).