Hlavní navigace

Doménoví podvodníci stále útočí, podnikatelé se bohužel stále nachytávají

12. 9. 2014
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

 Autor: www.isifa.com, podle licence: Rights Managed
Přestože jsou praktiky doménových podvodníků ze společnosti REGID známé již několik let, neustále přibývají podnikatelé, kteří si předražené domény koupí.

Už jsou to skoro tři roky, co server Podnikatel.cz poprvé upozornil na vykuky ze společnosti Registrace internetových domén (REGID), kteří se podnikatelům snaží za pomoci lži prodat předražené domény. Přestože byla od té doby na dané téma zveřejněna řada článků a reportáží ve všech možných médiích, neustále přibývají podnikatelé, kteří se nechávají podvodníky ze společnosti REGID nachytat. Stále platí, že pokud vám někdo z firmy REGID zavolá a tvrdí, že vaši doménu, jen s jinou koncovkou, chce někdo koupit, nejlepší, co můžete udělat, je dotyčného (dotyčnou) odkázat do oněch míst. Pokud totiž na nabídku kývnete, jen těžko se z ní vyvléknete.

Už několik let stejná písnička

Ilustrační obrázek
Autor: www.isifa.com, podle licence: Rights Managed

Nenaleťte doménovým podvodníkům.

Postup firmy REGID se za poslední roky nijak nezměnil. Podnikateli zavolá operátorka ze společnosti REGID a varuje ho, že někdo chce koupit stejnou doménu, jako má on, jen s jinou koncovkou. Firma REGID je však tak hodná, že nejprve kontaktovala dotyčného podnikatele, aby mu doménu či domény nabídla přednostně. Je nutné, tvrdí samozřejmě operátorka, aby se podnikatel rozhodl co nejdříve, jelikož jinak doménu zaregistrují konkurenci. Pokud podnikatel svolí, zanedlouho mu přijde faktura na několik tisíc korun. Standardně se přitom ceny za registraci domén pohybují v řádech stokorun. Společnost REGID si navíc každý rok účtuje udržovací poplatek ve výši 599 korun.

Pokud se podnikatel rozhodne fakturu ignorovat, přijde mu po několika měsících dopis o postoupení pohledávky firmě Altea Europe. Ta v případě odmítnutí zkusí snížit cenu na polovinu a dohodnout se. Jestliže ani poté firma nic nezaplatí, může dojít k soudu. Zkušenosti podnikatelů s firmou Altea Europe u soudu pak nejsou zrovna pozitivní.

Podnikatelé se stále nachytávají

Navzdory opakujícím se upozorněním však firma REGID stále působí a stále se najdou podnikatelé, kteří se nachytají. Jsem další, který naletěl. Na pohádku o subjektu, který si chce zaregistrovat naší doménu XY s koncovkou com a org, kterou vlastníme s koncovkou cz a eu. Údajně nám může hrozit, že na ně dá nevhodný obsah a nebo nám bude blokovat naše cz a eu domény ve vyhledávačích. Když si tyto dvě domény u nich zaregistruji, mohou pro nás blokovat i ostatní domény info. name. biz. net. Bohužel jsem ve spěchu podlehl obavám o zneužití a řekl ANO, napsal na začátku letošního července na blogu NIC.cz Václav. Bohužel jsme zřejmě další případ „výhodného nákupu“ předražených domén od společnosti Registrace internetových domén s. r. o., připojil se o několik dní později uživatel s přezdívkou M.

Jak postupovat? Vyrazit do protiútoku

Jestliže podnikatel na nabídku přikývl, stále existuje šance, jak se placení vyhnout. Nejde však o zaručeně stoprocentní postup. Právníci každopádně radí, aby podnikatelé vyrazili aktivně do protiútoku.

Čtěte více: Doménoví podvodníci stále útočí. Čtěte co dělat, když vás nachytají

Poškození se též před rokem sdružili a podali hromadně trestní oznámení na firmu REGID. Policie však případ odložila pro nenaplnění skutkové podstaty trestného činu. Mimo jiné usnesení obsahovalo informaci, že je v podstatě neprokazatelné, že by společnost Registrace internetových domén užila lži při prodeji domén (tj. že domény chce registrovat třetí subjekt s cílem vás poškodit). Do trestní věci se zapojilo 86 společností a celková škoda mírně přesáhla 1,5 mil. Kč. Někteří poškození podali oznámení zcela samostatně bez návaznosti na naši aktivitu a věci byly sloučeny. Odhadujeme, že skutečný počet poškozených může být až 10× vyšší, uvedl serveru Podnikatel.cz právník, který si nepřál být jmenován a který poškozené zastupoval. Trestní oznámení proto nemá v současnosti smysl podávat.

Skočili jste na telefon?

Když budete rychlí, máte šanci. Jestliže někdo na telefonát skočí a včas si svoji chybu uvědomí, má stále šanci se předraženému nákupu vyhnout. Stačí, když si domény zaregistruje u jiné doménové firmy za klasickou cenu několika stokorun. Smlouva s REGIDem pak pozbývá platnosti, jelikož začíná platit, až když REGID domény registruje. Jak však vyplývá z nedávných příspěvků poškozených, firma REGID registraci zrychlila a domény registruje několik minut po udělení souhlasu.

Autor článku

Zástupce šéfredaktora Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).