Hlavní navigace

Doménoví podvodníci znovu útočí na firmy. Nenaleťte jim, je to drahé

4. 12. 2014
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: 329515
Po několika měsících se znovu objevily vyděračské praktiky doménových spekulantů. A opět útočí na podnikatele. Pozor na ně.

Je tu další varování před spekulanty s internetovými doménami. Ačkoli je na ně upozorňováno poměrně pravidelně, na serveru Podnikatel.cz jsme tak učinili v září článkem Doménoví podvodníci stále útočí, podnikatelé se bohužel stále nachytávají, problémy dál trvají. Podvodníci nabízejí domény s méně tradičními koncovkami. Namísto běžné .cz nebo .com jde o koncovky .eu, případně .net. Nabídka probíhá po telefonu a volající hrozí, že pokud si firma nabízenou doménu nekoupí, bude prodána jiné firmě a pak si ji prvně oslovená bude muset draze odkupovat. Až do tohoto momentu by – pokud pomineme nátlak a agresivní obchodní praktiky – mohlo být vše v pořádku.


Autor: www.isifa.com

Ilustrační obrázek. 

Problém je v tom, že podnikatelům, který se zaleknou a naznačí svůj souhlas s koupí, je doména zaregistrována a prodána ještě předtím, než vůbec dostanou do rukou smlouvu. Ta bývá velmi nevýhodná a nelze ji bez sankcí zrušit, respektive je nutné službu zaplatit a pak smlouvu vypovědět za podmínek v ní stanovených. Proto je potřeba se proto tomuto bránit a v žádném případě nevyjadřovat ani sebemenší zájem. Důležité je na tyto nabídky nereagovat a vše odmítnout. V postavení podnikatele totiž nemáme možnost dodatečně od smlouvy ve lhůtě 14 dnů odstoupit, jako je to u běžných spotřebitelů – nepodnikatelů, varuje Věroslav Sobotka, manažer pro legislativu Asociace malých a středních firem a podnikatelů.

Nový občanský zákoník sice umožňuje uzavírat smlouvy po telefonu a dává také možnost spotřebitelům od těchto smluv uzavřených mimo obchodní prostory podnikatele odstoupit bez udání důvodů. To ale neplatí pro podnikatele. Ti pokud sdělí své identifikační údaje, zejména identifikační číslo, ustanovení občanského zákoníku o ochraně spotřebitele, se o výše uvedenou možnost obrany automaticky připraví. Je to bráno jako zakoupená služba sloužící podnikatelským účelům. Pokud nakoupíte zboží od jiného podnikatele, mějte na paměti, že pro vás platí jiná pravidla pro záruku, než která má spotřebitel. Podrobnosti v článku Vykutálení prodejci útočí na živnostníky. Ti se pak nemohou bránit a reklamovat

Hodláme proti těmto spekulantům podniknout odpovídající kroky včetně zveřejnění jejich praktik a dalších patření na právní bázi, oznámilo vedení asociace. Do té doby je ale potřeba mít se na pozoru.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).