Hlavní navigace

Doménovým podvodníkům někdo hacknul web, ti však podnikatele balamutí i nadále

16. 10. 2014
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

 Autor: www.isifa.com, podle licence: Rights Managed
Hacknutí stránek, řada článků či trestní oznámení. Nic nepomáhá zamezit činnosti firmy Registrace internetových domén, která podvodně prodává předražené domény.

Internetové stránky doménových podvodníků z firmy Registrace internetových stránek (REGID) zřejmě někdo hacknul. Na titulní stránce www.regid.cz se několik dní objevuje nápis, který hlásá, že firma prodává domény 40krát dráže, než jsou nakupovány, a že to není fér. Zda jde o pomstu někoho z oklamaných podnikatelů, lze jen těžko říci. Na praktiky a působení společnosti REGID to však prakticky nemá žádný vliv a jak dokazují další a další aktuální komentáře podvedených podnikatelů, firma svoji mašinérii předražených domén provozuje i nadále.

Čtěte také: Doménoví podvodníci stále útočí, podnikatelé se bohužel stále nachytávají

Podvedení přibývají už třetím rokem

Ilustrační obrázek.
Autor: www.isifa.com, podle licence: Rights Managed

Doménoví podvodníci stále útočí na podnikatele.

Policie případ podvodného jednání firmy REGID odložila, soudy se staví proti podvedeným podnikatelům a společnost REGID tak už v klidu funguje několik let. Někomu s tím už ale asi došla trpělivost a alespoň částečně se rozhodl firmě REGID pomstít. Neznámý útočník totiž hacknul stránky www.regid.cz, kam na titulní stranu umístil nápis Domain 40× more expensive than they are purchased. Ugh, that's unfair. 

Nápis na webu sice upozorňuje na nefér jednání, na činnosti společnosti REGID a na jejich “úspěších” se to nijak neprojevuje. Dokazují to například příspěvky poškozených na stránkách Podvodné firmy, z nichž jsou některé staré jen několik dní. Že na činnosti firmy REGID nemají vliv jejich internetové stránky, je v podstatě logické, jelikož gró jejího výdělečného podnikání spočívá v manipulaci po telefonu. Společnost stále obvolává podnikatele s upozorněním, že si někdo chce koupit jejich doménu, jen s jinou (nebo jinými) koncovkou, a že jim nabízí zakoupení domény přednostně. Vše samozřejmě doplněné tlakem na rychlé rozhodnutí. Pokud podnikatel nabídku odsouhlasí, uzavře tím de facto smlouvu a může již čekat na fakturu, která mu za několik dní od REGIDu přijde. Faktura je přibližně na 4000 tisíce korun za jednu registrovanou doménu. Standardní ceny za registraci domén přitom dosahují maximálně několika stokorun. Společnost REGID si navíc každý rok účtuje udržovací poplatek ve výši 599 korun. 

Hacknutá stránka regid.cz

Ilustrační obrázek

Čtěte také: Doménoví podvodníci stále útočí. Čtěte co dělat, když vás nachytají

Po obdržení faktury (či už krátce po skončení telefonátu) si podnikatelé zpravidla svůj omyl uvědomí a snaží se fakturu stornovat. REGID však tyto snahy ignoruje a zamítá s tím, že žádosti nemůže vyhovět, jelikož s ní podnikatel uzavřel platnou smlouvu, ve které obě strany výslovně ujednaly nemožnost odstoupit od smlouvy. Takto na webu specialisty na marketing Michala Kubíčka popsal jeden ze čtenářů svoji zkušenost se snahou se z faktury vyvázat a odpověď REGIDu:

Vážený pane Xxxx,
konzultovala jsem Vaší žádost o zrušení registrace domén s mým nadřízeným.
Bohužel nemůžeme Vaší žádosti vyhovět, protože registrace byla provedena na podkladě platně uzavřené smlouvy ze dne 7. 5. 2014. Dovoluji si Vás upozornit na skutečnost, že se nejedná o spotřebitelský vztah, ale o smluvní vztah mezi podnikateli, přičemž si smluvní strany v předmětné smlouvě výslovně ujednaly nemožnost odstoupení od smlouvy. Se všemi podmínkami jste byli řádně seznámeni, a to i včetně nemožnosti odstoupit od uzavřené smlouvy a s těmito jste souhlasili. Smlouva o registraci internetových domén tak byla platně uzavřena a stala se účinnou. Na základě této smlouvy, která je Vám na vyžádání k dispozici, Vám z naší strany bylo poskytnuto plnění, a to provedení registrace příslušných internetových domén. Registrací internetových domén Vám tedy vznikla povinnost nám uhradit sjednanou cenu za provedenou registraci. Smlouva o registraci internetových domén byla sjednána na dobu určitou, a to na jeden rok. 
Expirace vašich domén bude dne 7. 5. 2015, jestliže si po tomto datu nebudete přát domény déle vlastnit, tak nebudeme registraci obnovovat.
 Do této doby Vám zůstávají domény samozřejmě registrovány pro Vaši společnost, s funkčním přesměrováním na domovské stránky.
S přátelským pozdravem
 Alena Tichá

Podvedení podnikatelé mají svázané ruce

Po tomto neúspěchu řeší někteří podnikatelé nastalou situaci tím, že fakturu ignorují. Jak však ukazují dosavadní zkušenosti, problém tím nezmizí. Po několika měsících totiž podnikatelům zpravidla přijde dopis o postoupení pohledávky firmě Altea Europe. Ta v případě odmítnutí zkusí snížit cenu na polovinu a dohodnout se. Jestliže ani poté firma nic nezaplatí, může dojít k soudu. Zkušenosti podnikatelů s firmou Altea Europe u soudu pak nejsou zrovna pozitivní. REGID si totiž rozhovor nahrává a souhlas podnikatele tak může dokázat. Že z nahrávky firma vymaže způsob, kterým podnikatele ke koupi přesvědčila, asi netřeba připomínat.

Praktikám společnosti REGID se zkusily před časem postavit desítky poškozených. Ti se spojili a podali hromadné trestní oznámení. Policie však oznámení kvůli nenaplnění skutkové podstaty trestného činu odložila. Usnesení policie obsahovalo informaci, že je v podstatě neprokazatelné, že by společnost Registrace internetových domén užila lži při prodeji domén. Jestliže podnikatel nedisponuje nahrávkou telefonního rozhovoru, zdá se tak zřejmé, že další trestní oznámení nemá smysl podávat. Ani právníci mnoho dalších možností nevidí, jelikož bez důkazů podnikatelům příliš velké šance nedávají.

Čtěte více: Doménoví podvodníci slaví vítězství, podle policie jim nelze prokázat lhaní

Skočili jste na telefon?

Když budete rychlí, máte šanci. Jestliže někdo na telefonát skočí a včas si svoji chybu uvědomí, má stále šanci se předraženému nákupu vyhnout. Stačí, když si domény zaregistruje u jiné doménové firmy za klasickou cenu několika stokorun. Smlouva s REGIDem pak pozbývá platnosti, jelikož začíná platit, až když REGID domény registruje. Jak však vyplývá z nedávných příspěvků poškozených, firma REGID registraci zrychlila a domény registruje několik minut po udělení souhlasu.

Autor článku

Zástupce šéfredaktora Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).